Balkabağının Faydaları

0

Düşük kalorisi ve besleyici özellikleri ile balkabağının faydaları oldukça fazladır. Özellikle sonbahar aylarının vazgeçilmezi olan ve tatlısı yapılan balkabağı, en sağlıklı sebzeler arasında yer alıyor. Farklı yemek çeşitleri bulunan bal kabağının tuzlu ve tatlı tarifleri de damaklarda ayrı bir lezzet bırakmaktadır.

Besin değeri son derece yüksek olmasına rağmen düşük kalorisi ile dikkat çeken balkabağı, özellikle içermiş olduğu A vitamini ile adeta bir şifa deposu olarak bilinmektedir.

Balkabağının Besin Değerleri Nelerdir?

Öncelikle balkabağının besin değerlerine bakacak olursak;

  • 250 gramda 50 kalori,
  • 12 gram sağlıklı karbonhidrat,
  • 7 gram diyet lifi,
  • 2 gram protein,
  • Günlük manganez ve bakır ihtiyacının %12’sini karşılar,
  • Günlük demir ihtiyacının yaklaşık %9’unu karşılar,
  • B2 ve E vitaminlerinin %12’sini karşılar,
  • Günlük potasyum ihtiyacının %16’sını karşılar,
  • Günlük C vitamini ihtiyacının %19’unu karşılar,
  • Günlük A vitamine ihtiyacının ise %245’ini karşılar,

Dolayısıyla bal kabağı günlük A vitamini ihtiyacının neredeyse iki buçuk katını karşılamaktadır. Bunların dışında içerisinde fosfor, çinko ve folik asit gibi çeşitli besin kaynakları bulunmaktadır. B grubu vitaminler bakımından da son derece zengin olmasıyla bilinen bal kabağını düzenli bir şekilde tüketmek, sağlıklı yaşamın bir parçası olmaktadır.

Balkabağının Faydaları Nelerdir?

Balkabağının sağlığa faydaları oldukça fazladır. Bunlar arasında en fazla öne çıkanlar şunlardır;

Kanser Riskini Azaltabilir

Yapılan araştırmalara göre balkabağının içeriğinde bulunan antioksidan bileşenler ve A vitamini, oksidatif stresin azalmasına yardımcı olur. Dolayısıyla da balkabağının kanser riskini azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Kanserden korunmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız düzenli olarak bal kabağı tüketmenizi tavsiye edilir.

Göz Sağlığı İçin En İyi Besinlerden Biridir

İçerdiği A vitamini bilindiği üzere göz sağlığının korunmasındaki en önemli vitaminlerden biri olarak, göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır. A vitamini vücudumuz için en önemli vitaminlerden biri olmakla birlikte, gözler üzerindeki etkileri çok daha fazladır.

Görüş netliğini artırmak ve çeşitli göz hastalıklarından korunmak için önemli olan bu vitamin, aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur.

Uyku Kalitesini Arttırır

Uyku kalitesini artırması da balkabağının faydaları arasında yer alıyor. Özellikle balkabağının çekirdekleri uyku kalitesinin iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Serotonin adı kimyasal, balkabağının tüketilmesi ile birlikte daha fazla salgılanır. Mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin, bu sayede daha rahat uykuya dalmanızı ve kaliteli bir şekilde uyumanızı sağlar. Gün içerisinde de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak serotonin, balkabağı gibi yiyecekler sayesinde daha fazla salgılanmaktadır.

Cilt İçin Faydalıdır

İçermiş olduğu beta-karoten, cilt ve saç sağlığının korunmasında faydalıdır. Cildin elastik yapısının korunması için içerdiği A vitamini, C vitamini, beta karoten ve diğer besin bileşikleri erken yaşlılık belirtilerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Ayrıca araştırmalara göre akne ve diğer cilt sorunları üzerinde de balkabağında bulunan besin bileşiklerinin faydalı olduğunu gösteriyor.

Sağlıklı Kilo Vermeye Yardımcıdır

Düşük kalorisi ve yüksek besin değerleri sayesinde, sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler için kurtarıcı rol oynar. Bir yandan sağlıklı beslenip diğer yandan ise ideal kiloya ulaşmak biraz zorlayıcı olabilir. Ancak balkabağı gibi besinlerin tüketilmesi vücudun ihtiyacı olan birçok besin maddesinin alınmasına ve ancak buna rağmen kalori alımının azaltılmasına neden olur. Dolayısıyla hem sağlıklı kalmak hem de ideal kilonuza daha çabuk ulaşmak için balkabağı tüketebilirsiniz.

balkabaginin faydalari yz

Kalp Sağlığını Desteklemeye Yardımcıdır

Esasen balkabağının faydaları arasında kalp sağlığının yanı sıra, tüm kardiyovasküler sistemini koruması da öne çıkmaktadır. Kalp ve damar sağlığını koruyarak yüksek tansiyon gibi problemleri önlemeye yardımcı olup, ani gelişecek kalp rahatsızlıklarının riskini azaltabilir.

Kötü kolesterol seviyesinin düşmesinde de balkabağının sağlığa faydaları bulunuyor. Kardiyovasküler sisteminin sağlıklı şekilde işlemesi için düzenli olarak bu tip sebzeleri tüketebilirsiniz.

Tansiyonu Dengelemeye Yardımcı Olur

Yüksek tansiyon birçok kronik hastalığının altında yatan sebeplerden biridir. Bu yüzden tansiyonu dengede tutmak sağlığın korunması için önem taşıyor. Balkabağı sodyum, potasyum, demir, folik asit, çinko ve çeşitli vitaminler bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Bu sayede yüksek tansiyonun dengelenmesinde etkili rol oynar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Buraya kadar yazdığımız gibi balkabağının içerisinde bulunan besin bileşikleri oldukça zengindir. Bu besin bileşikleri genel sağlığı iyileştirmesinin yanı sıra, bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olurlar. Vücudun gereksinim duyduğu önemli mineraller, vitaminler ve antioksidanların dikkate değer bir bölümünü balkabağı tüketerek alabilirsiniz. Bu da bağışıklık sisteminin diğer besin kaynakları ile birlikte güçlenmesine yardımcı olması demektir.

Balkabağının bunlar dışında birçok faydası bulunuyor. Sonuç olarak düzenli şekilde bal kabağı tüketmenin sağlık açısından birçok yararının bulunduğu unutulmamalı ve tüketimi asla ihmal edilmemelidir.

Hindibanın Faydaları

Yoruma kapalı.