Düzenli Uyumaya Yardımcı Olan İçecekler

1

Sıklıkla uykusuzluk problemi yaşıyorsanız düzenli uyumaya yardımcı olan içecekler tüketerek, uyku kalitenizi arttırabilirsiniz. İyi bir gece uykusunun sağlık için önemli bir bileşen olduğu birçok araştırma sonucunda görülmüştür. Bu yüzden sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için düzenli uykuya mutlaka önem vermek gerekiyor.

Yapılan araştırmalar 18 ile 60 yaş arasındaki yetişkin bireylerin en az 7 ile 9 saat arasında gece uykusu uyumalarını tavsiye ediyorlar. Gerektiğinden çok fazla ya da az uyumanın ise kalp hastalıkları, diyabet, depresyon ve hatta birçok ölümcül hastalığın riskini de beraberinde getirdiği unutulmamalıdır. Bu yüzden uyku süresi ve kalitesi dikkate alınması gereken önemli faktörlerdir.

Birçok insan stres başta olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı her gün 7 saat düzenli olarak uyuyamayabilir. Uykuya dalma problemi yaşayanlar için bu süreyi kısaltacak bazı doğal içecekler bulunuyor.

Düzenli Uyumaya Yardımcı Olan İçecekler Nelerdir?

Listemizde yer alan içeceklerin uykuya dalma süresini azalttığına dair çeşitli çalışmalar vardır. Düzenli olarak bu tür içecekler içmeniz halinde uykuya daha kısa sürede dalabilir ve uyku düzeninizi koruyabilirsiniz. Sonuç olarak da sağlık problemlerini en aza indirebilirsiniz.

Vişne Suyu

Ekşi ve tatlı tadıyla damaklarda ayrı bir lezzet bırakan vişne suyu, düzenli uyumaya yardımcı olan içecekler arasında bulunuyor. Vişne suyunun faydaları arasında sadece uykuya dalma süresini kısaltması değil, kan şekerini dengelemesi ve hipertansiyon gibi kronik problemlerin riskini azaltması da öne çıkıyor. Ayrıca triptofan içeriğine sahip olan vişne, uyuduktan sonra uyku kalitesinin artmasına da yardımcı oluyor.

Papatya Çayı

Sakinleştirici etkisi ile bilinen papatya çayı, düzenli uyumaya yardımcı olan içecekler arasında sıklıkla tavsiye edilmektedir. Sindirim sisteminin sağlıklı işleyişini desteklediği gibi, ruhsal rahatlık vermesi nedeniyle düzenli olarak papatya çayının tüketilmesi sağlık açısından faydalıdır.

Soğuk algınlığının semptomlarını azaltmak, cilt sağlığını iyileştirmek, iltihaplanmalara karşı önlem almak gibi çeşitli sağlık yararları da bulunmaktadır. Bilimsel araştırmalara göre papatyanın uyku kalitesi üzerindeki etkileri de görülmüştür.

Uykuya dalma süresini kısalttığı gibi, uyku sırasında kaliteyi de artırdığına dair bulgular vardır. Özellikle 45 yaş üstü bireylerin düzenli olarak papatya çayı tüketmeleri, uyku üzerinde daha olumlu sonuçlar almasına yardımcı olabilir.

Kedi Otu Çayı

Beyaz ve pembe çiçekleri açan kedi otu bitkisi hanımeli ailesinde yer alan bitkilerden biridir. Düzenini tüketilmesi halinde uyku kalitesini artırdığına dair araştırma sonuçları bulunuyor. Özellikle kedi otu bitkisinin kök kısımlarının uykusuzluğu giderdiği ve uykuya teşvik ettiğine dair kesin araştırma sonuçları bulunuyor.

Kedi otu çayı aynı zamanda menopoz döneminde kadınları da görülen uykusuzluk problemlerine karşı da etkili sonuçlar vermektedir. Uyku kalitesini artırmaya yönelik umut vaat eden bitkilerden biridir.

Menopozdaki kadınların uyku kalitesini artıran bitkinin aynı zamanda uykusuzluk problemlerine karşı doğal bir tedavi yöntemi olduğu biliniyor. Bir bardak sıcak suyun içerisine 3 gram kadar kurutulmuş kedi otu çayı ekleyerek birkaç dakika demledikten sonra tüketebilirsiniz.

Nane Çayı

duzenli uyumaya yardimci olan icecekler yz

Ferahlatıcı etkisiyle bilinen nane sağlık için de birçok faydayı bir arada sunuyor. Yüzyıllardır geleneksel tıpta kullanılan nanenin, özellikle üst solunum yolları üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla solunum yoluna bağlı olarak görülebilecek enfeksiyonlar nedeniyle uyku problemi yaşayanlar için ideal bitki çaylarından biridir.

Bir fincan kaynar suyun içerisine 2 çay kaşığı kuru nane ekleyerek demledikten sonra tüketebilirsiniz. Nanenin ağzınıza gelmemesi için ince bir çay süzgecinde süzmeniz içim kalitesini artırır. Ayrıca nane çayını taze nane yaprakları ve kökleri ile de yapabilirsiniz. Çayın sert olma ihtimaline karşı dilerseniz atacağınız naneyi biraz daha azaltabilirsiniz.

İçerisine bir miktar bal ve birkaç damla limon eklemek çayın lezzetini ve sağlık etkilerini artırabilir. Tansiyon, diyabet ve hazımsızlık ilacı kullananlar nane çayı tüketirken dikkat etmelidir. Nanenin bu tip ilaçlarla etkileşime girme ihtimaline karşı bu ilaçları kullanıyorsanız doktor tavsiyesi almanız gerekebilir. Mide ve bağırsak sıkıntısını gideren ve hazımsızlığa iyi gelen nane çayının, potansiyel bir yatıştırıcı olduğu biliniyor.

Ilık Süt

Pastörize edilmiş sütler yerine doğal şekilde elde edilen sütler düzenli uyumaya yardımcı olan içecekler arasındadır. Sağlık açısından adeta şifa deposu olan sütü aşırı tüketmeniz gaz problemlerine neden olabilir. Bu da uyku bozukluğunu artırabilmektedir. Dolayısıyla yatmadan yarım saat önce bir bardak ılık su süt içmek yeterli olacaktır.

İçerisinde bulunan triptofan mutluluk verici hormonlardan biridir. Dolayısıyla stresin etkilerini azaltır ve uykuya daha çabuk dalmanıza yardımcı olur. Kemik gelişimi üzerinde de birçok etkisi bulunan ılık süt, sağlık için kesinlikle her yaştan kişilere tavsiye edilen içecekler arasında yer alıyor.

Sağlık İçin Ne Kadar Uyumak Gerekiyor?

 

Yoruma kapalı.