En Fazla Yapılan Cilt Bakım Hataları

4

En fazla yapılan cilt bakım hataları listemizde, cilt bakımı yaparken cildin tahriş olmasına ve yıpranmasına neden olabilecek hataların neler olduğunu sıraladık. Bu hatalar cilde zarar verdikleri gibi, uzun vadede erken yaşlılık belirtilerinin artmasına daha neden olmaktadır. Ayrıca cilt bakım hatalarının kötü bir görünüme neden olabileceği de unutulmamalıdır.

Gerek görünüm ve gerekse cilt sağlığı olarak son derece zararlı olabilecek hatalardan kaçınmak, cildin elastik yapısını uzun süre korumak için önem taşıyor. Yapılan yanlış uygulamalar ciltte yıpranma ve tahrişe neden olurken, bunu düzeltmek için yeni maddi kayıpların ortaya çıkmasına daha sebep olmaktadır.

En Fazla Yapılan Cilt Bakım Hataları Nelerdir?

Kullanılan cilt bakım ürünlerinin yanlış seçiminin yanı sıra, doğru ürünlerin yanlış şekilde kullanılması daha cilt üzerinde çeşitli zararlara neden olabilir. Kullanacağınız ürünün bir başka cilt tipi için uygun olsa da, sizin cildiniz için uygun olmayabilir. Bu yüzden cilt bakımı yaparken çeşitli detayları dikkate alarak hareket etmek gerekiyor.

Cilt Tipi İçin Yanlış Ürünler Kullanmak

Kullandığımız ürün oldukça faydalı olsa da, cilt tipine uygun olmadığı sürece sizin için zararlı olabilir. Doğal ve faydalı cilt bakım ürünleri kullanırken bile, mutlaka cilt tipinize uygun ürünleri tercih etmeniz gerekiyor.

En fazla yapan cilt bakım hataları arasında cilt tipine uygun ürünleri tercih etmemek ilk sıralarda yer alır. Özellikle bir yakınında olumlu sonuçlar verdiğini gören cilt bakım ürünlerini kendi için uygulayan kadınların sayısı oldukça fazladır. Bu cildinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biridir.

Kuru cilt tipleri için bakım ürünleri farklı olurken, yağlı cilt tipleri için ise cilt bakım ürünleri farklı içeriğe sahip olmalıdır. Bu yüzden hangi cilt tipine sahip olduğunuzu iyi bilmeniz ve buna uygun ürünler tercih etmeniz gerekiyor.

en fazla yapilan cilt bakim hatalari yz
En Fazla Yapılan Cilt Bakım Hataları

Yanlış Sıralama Yapmak

Cilt bakıma yaparken sıralamanın yanlış yapılması daha sıklıkla tekrar edilen hatalar arasında yer alıyor. Toner ve nemlendirici krem kullanımı gibi ürünlerin sıralamasını yanlış yapmak hem bu ürünlerin etkisini azaltır hem de ciltte bozulmalara neden olabilir. Cilt bakımı yaparken uygulayacağınız en doğru sıralama şu şekildedir;

  • İlk olarak cilt temizliğini doğru bir şekilde yapmak,
  • Belirli bir düzen içerisinde peeling kullanmak,
  • Gerekli ve uygun zamanlarda toner kullanımı,
  • Düzenli aralıklarla cilt serumu kullanmak,
  • Son olarak da cilt tipine uygun nemlendirici kremler kullanmak,

Aşırı Bakım Yapmak

Aşırı bakım yapmak her bakımda sizi güzelleştirmez. Bu yüzden doğru ürünler ile düzenli ve kararında bakım yapmak önemlidir. Fazla cilt bakımının cildin elastik yapısını yok edeceğini ve ileriki yaşlarda daha ciddi cilt problemlerini meydana getireceğini unutmamak gerekir.

Fazla bakım yapmanın fazla güzel olmak anlamına gelmediğini unutmamak gerekir. Önemli olan cilt tipine uygun şekilde düzenli ve kararında bakım yapmak olmalıdır. Bunu yaparken de doğru cilt bakım ürünlerinin tercih edilmesi yine en önemli detaylıdır.

Cildiniz gün içerisinde birçok cilt kimyasal içerikli kozmetik ürünlere maruz kaldığında, erken yaşlılık belirtilerinin daha çabuk ortaya çıkması mümkündür. Bu da tercih edilen cilt bakım yöntemleri ile eski görünümünüze kavuşmayı bir hayli zorlaştırır. Cilt gözeneklerinin tahriş olmasına neden olan sık kozmetik uygulamaları, ciltte çukurlar oluşmasına ve akne gibi problemlerinin artmasına neden olur.

Ruh Haline Göre Cilt Bakımı Yapmak

Cilt bakımı ruh halinize göre değil cilt tipinize göre yapılmalıdır. Bu yüzden hayatınızda her zaman ruh halinize göre hareket etmek, yanlış bir seçim olacaktır. Hassas bir yapıya sahip olması nedeniyle cilt bakımını ruh haline göre değil, cildinizin yapısına ve ihtiyacınıza göre düzenli olarak yapmanız gerekir.

Kendinizi çok bakımsız ve kötü hissettiğiniz zaman aşırı cilt bakım ürünü kullanmak size iyi gelebilir. Ancak bu ruh halinizi iyileştirse de cilt görünümünüzü daha kötü hale getirebilirler. Bu sebeplerle ruh halinize göre cilt bakımı yapmaktan uzak durmaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Cilt Temizliğini Sert Yapmak

Cilt temizliğinin sert hareketlerle ve yanlış ürünlerle yapılması, en fazla yapılan cilt bakım hataları arasındadır. Cildimiz vücudumuzu kaplayan en hassas organımızdır. Bu yüzden cilde yönelik uygulamaların dikkatli ve özenle yapılması gerekir.

Cilt temizliği yaparken sert hareketler yapmak, ciltte tahrişe ve uzun süre vadede farklı cilt problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden cilt temizliği yaparken kullanacağınız asit içerikli ürünlerin kullanımında da ayrıca dikkatli olmak gerekir.

Cilt Bakım Ürünlerini Sürekli Değiştirmek

Cilt bakım ürünlerinin sürekli değiştirilmesi, ciltte telafisi zor problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Yine yanlış ürün kullanımının yanı sıra, cilt tipinize uygun olsa da sürekli cilt bakım ürünleri değiştirmemeye özen gösterin. Cilt kırışıklıklarını azaltmak ve olduğunuzdan daha güzel görünmek için uygulayacağınız cilt bakım ürünleri, sıklıkla değiştirildiği zaman olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Hurmanın Sağlığa Faydaları

Yoruma kapalı.