Engelliler İçin Para Kazanmanın Yolları

9

Bedensel engelleri nedeniyle engelliler için para kazanmanın yolları kısıtlı olsa da, bu durumda olanlar için gelir sağlayabilecek çeşitli yöntemler bulunuyor. İnternet ağırlıklı gelir yöntemlerinin dışında, engellilere yönelik farklı kazanç yöntemleri de vardır.

Özellikle teknolojinin ve internetin gelişmesi ile birlikte engelli bireylerin para kazanabilecekleri potansiyel iş sayısı bir hayli artmıştır. Tüm dünyada engelli istihdamına yönelik çalışmalar yapılsa da, bunun henüz yeterli seviyede olmadığını da belirtmek gerekir.

Engelliler İçin Para Kazanmanın Yolları Nelerdir?

Engelli bireylerin evlerinden çalışması konforlu bir şekilde gelir elde etmeleri için gereklidir. Hayatın zorlu şartlarından biri de bedensel engelin vermiş olduğu zorluklar, bu vatandaşların ev dışındaki işlerde daha fazla zorluk yaşamasına neden olmaktadır.

Sizde engelli biriyseniz ya da yakınınız için yapılabilecek işlerin neler olduğunu araştırıyorsanız, bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Daha çok evden ve internet üzerinden yapılan yapılabilecek işler başta olmak üzere, engelli bireylerin yapabilecekleri işler hakkında genel bilgiler vermeye çalıştık.

Ahşap İşleri

Evin bir odasında küçük ahşap oyuncaklar ya da süs eşyaları yaparak para kazanabilirsiniz. Diğer yandan evlerde pratik kullanım için yapabileceğiniz çeşitli ahşap ürünler bulunuyor. Küçük el aletleri ile yapacağınız ahşap modelleri, sizin için bir gelir kaynağı olabilir.

Bu konuda herhangi bir bilginiz yoksa başta YouTube olmak üzere çeşitli platformlarda ahşap oyuncak ya da süs eşyalarının nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Hatta kısa bir süre halk eğitim merkezlerinde verilen kurslara katılarak ahşap işçiliği hakkında eğitim almanız sizin için daha faydalı olacaktır.

İçerik Yazarlığı

İnternet sitelerine içerik yazarlığı hizmeti vermek de engelliler için para kazanmanın yolları arasındadır. Hatta bu iş evden çalışmak isteyenler için iyi bir tercih olacaktır. Tam zamanlı olarak yapıldığında tatminkar getirisi olan içerik yazarlığı, size aylık ortalama 5000 TL gibi rakamları rahatlıkla kazandırabilir.

Günde 30 tane 400 kelimelik içerik hazırladığınız zaman, günlük kazancınız yaklaşık 300 TL olacaktır. Gerek engelli bireyler ve gerekse evden çalışmak zorunda olan kişiler için bu rakamın son derece makul olduğunu söyleyebiliriz.

Başka kaynaklardan okuduğunuz yazıları kendi cümleleriniz ile özgün ve çeşitli kurallara uygun bir şekilde yazarak satışını yapabilirsiniz. Aynı zamanda yazdığınız yazıları editör hizmeti vererek web sitelerine girmeniz halinde, kazancınız daha fazla olacaktır.

Web Sitesi Sahibi Olun

engelliler icin para kazanmanin yollari yz

İnternet sitesi sahibi olmanız, orta ve uzun vadede karlı bir iş yöntemi olacaktır. İnternet sitenizi her gün güncel ve özgün yazılar ile beslediğiniz zaman, kazancınız her geçen gün artacaktır. İnternet sitesi kurulumu hakkında bilginiz yoksa ücret karşılığında kendinize bir internet sitesi açabilirsiniz.

Açtığınız sitede paylaşacağınız yazılar Google gibi arama motorlarında sıralamaya girdikçe ziyaretçi sayınızı artacaktır. Artan ziyaretçi sayısına bağlı olarak dolayısıyla reklam tıklamaları artar. Bunun yanı sıra internet sitenizden çeşitli satış yöntemleri ile de parayı kazanabilirsiniz. Günlük ziyaretçi sayınıza ve reklam tıklanmasına bağlı olarak 30 TL ile 500 TL arasında gelir elde edilmesi mümkün olabilmektedir.

Aksesuar ve Takı Yapımı

Evinizden aksesuar ve takı yapmak size gelir getirecek işlerden biridir. Engellilere para kazandıran engelliler için para kazanmanın yolları arasında tercih edilen işler arasında takı ve aksesuar yapımı yer alıyor. Gerek kendi tasarımlarınızı gerekse hazır tasarımları işe dönüştürerek para kazanabilirsiniz. Yaptığınız takıları ve aksesuarları internet ortamında satabileceğiniz gibi, anlaşmalı olduğunuz bir yere toptan satışını da gerçekleştirebilirsiniz.

Çeviri İşleri

Şayet yabancı dilinize güveniyorsanız, çevrimiçi ortamda çeviri yapabilirsiniz. Yapacağınız çeviriler ile günlük 100 ile 500 TL arasında gelir elde edebilirsiniz. Burada müşteri potansiyeli bulunan geniş bir çevreye sahip olmak önem taşıyor.

YouTube Kanalı Açmak

Açacağınız YouTube kanalında güncel ve özgün videolar paylaşarak gelir elde edebilirsiniz. YouTube halihazırda tüm dünyada birçok insanın para kazandığı başlıca platformlardan biridir. Siz de evinizde çeşitli videolar çekip bunu video paylaşım platformunda paylaşabilirsiniz.

Sohbet Uygulamaları

Sesli ve görüntülü sohbet uygulamaları engelliler için para kazanmanın yolları arasındadır. Bu uygulamalar arasında seviyesiz ortamlar olduğu kadar, oldukça seviyeli platformlarda bulunuyor.

İnsanların yapacağı hediye atışlarını, haftalık ya da aylık olarak kota şeklinde paraya dönüştürebilirsiniz. Bu işi yaparak aylık 300 ile 2.000 TL arasında para kazanan birçok insan bulunuyor. Hatta bu tutarların çok üzerinde gelir elde eden kişiler de bulunmaktadır.

Seslendirme

Sesinize güveniyorsanız seslendirme hizmetleri de internette yoğun ilgi gören işler arasındadır. Üstelik sadece 30 saniyesi bile sizin günlük ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir gelir getirebilir. Bionluk gibi çeşitli platformlarda seslendirme hizmetlerinizi insanlara pazarlayabilirsiniz.

Evden Para Kazanmanın Yolları

 

Yoruma kapalı.