Hurmanın Sağlığa Faydaları

0

 

Yüksek besin değerleri ile dikkat çeken hurmanın sağlığa faydaları arasında, kalp ve kanser gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olması dikkat çekmektedir. Hurmanın bir diğer önemli faydası ise doğum sürecini kolaylaştırdığına dair bilimsel sonuçların ortaya çıkmış olmasıdır.

Hurmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı beslenmek istiyorsanız besin değerleri yüksek gıdaları tüketmeniz önem önemlidir. Hurmada yüksek besin değerlerine sahip meyvelerden biridir. Düzenli olarak tüketildiğinde vücuda ihtiyaç duyulan enerjiyi vermesi, özellikle performans gereken işlerde daha işe yarar sonuçlar ortaya koymaktadır.

Ortadoğu’nun vazgeçilmez üretimlerinden biri olan hurma, antioksidan etkisiyle birlikte kanser görülme riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ortadoğu bölgesinde daha kaliteli yetişmekle birlikte dünyanın tropikal iklime sahip olan ülkelerinde de yetişmektedir. Zengin lif kaynağı sindirim sistemini korurken, içermiş olduğu magnezyum, fosfor ve kalsiyum gibi mineraller ise kemikleri güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Hurmanın sağlığa faydaları arasında dikkat çeken sağlık etkileri şunlardır.

Kardiyovasküler Sistemi Korur

Kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olmakla birlikte, felç görülme riskini de azaltabilir. Birçok araştırmaya göre hurmanın kardiyovasküler sağlık sistemine yönelik birçok olumlu etkisi olduğu görülmüştür. Özellikle kalp krizi ve felç gibi ölümcül olabilecek ağır sağlık problemlerinin önlenmesinde tavsiye edilen meyveler arasında bulunuyor. Başta potasyum olmak üzere çeşitli besin bileşikleri, kalp sağlığının korunmasında etkilidir.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Hiçbir besin doğrudan hiçbir hastalığı önleyici olmasa da, sağlıklı beslenmek hastalıkların önlenmesinde büyük önem taşıyor. Hurma antioksidanlar bakımından zengin olması sebebiyle, hücre hasarına neden olabilecek serbest radikallere karşı vücudun etkili bir mücadele vermesine yardımcı olur. Dolayısıyla da serbest radikallerin ortaya koyabileceği başta kanser ve diyabet gibi çeşitli sağlık problemlerini önlemekte etkili olabilmektedir.

hurmanin faydalari yz
hurmanın sağlığa faydaları

Beyin Sağlığını İyileştirir

Hafızayı kuvvetlendirici etkileri ve Alzheimer riskini azaltması hurmanın sağlığa faydaları arasındadır. Bazı zararlı proteinler beyin hücrelerinin ölmesine sebep olabilmektedir. Bu durum ileri ki yaşlarda hafıza kayıpları gibi istenmeyen ağır sonuçlara sebep olabilir. Bu yüzden beyindeki zararlı proteinlerin etkilerini en aza indirmek için, hurma tüketebilirsiniz.

Kemikleri Güçlendirir

Özellikle zengin magnezyum ve kalsiyum içeriğinin dışında, fosfor içeriği de hurmada bol miktarda bulunuyor. Bu mineraller kemiklerin güçlü bir yapıya kavuşması için son derece önemlidir. Hangi yaştan olursanız olun bu minerallerin düzenli olarak vücuda alınması, genel sağlığın iyileşmesi için hayati önem taşıyor.

Bu mineraller aynı zamanda kemiklerin güçlü olmasını ve ileri ki yaşlarda kemik hastalıklarından korunmak için mutlaka gereklidir. İsmi geçen mineraller bakımından zayıf beslenme biçimine uzun süre maruz kalan kimseler de, ileri ki yaşlarda osteoporoz yani kemik erimesi görülme olasılığı artmaktadır.

Sindirim Sistemini Korur

Lif içerikli besinlerin sindirim sistemi üzerindeki etkileri uzun yıllar önce kanıtlanmıştır. Hurma zengin diyet lifleri içerdiği için, sindirim sistemi sağlığının korunmasında fayda sağlar. Özellikle kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerinde kısa sürede etkili sonuçlar verebileceği görülmüştür. Mide ülseri gibi ciddi rahatsızlık duyulabilecek sindirim sistemi problemleri için de hurmanın sağlığa faydaları olduğu biliniyor.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Kalori miktarı biraz fazla olsa da, gün boyu tok tutucu özellikleri sayesinde sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olabilir. Özellikle oruç tutan insanlara hurma tüketiminin tavsiye edilmesinin nedeni, gün boyu vücuda enerji vermesi ve tok tutucu özellikler taşımasıdır.

Doğumu Kolaylaştırabilir

Yapılan araştırmalara göre hurmanın sağlığa faydaları arasında, doğum sürecini kolaylaştırıcı etkilerinin olduğu görülmüştür. Doğum esnasında hissedilecek sancıları azaltmaya yardımcı olduğu da bilinmektedir. Aynı zamanda hamilelik döneminde düzenli olarak hurma tüketmenin anne karnındaki bebek için de birçok faydası bulunuyor. Anne karnındaki bebeğin kemik yapısının daha iyi hale gelmesi ve beyinsel gelişimine katkı sunması, bu süreçteki en önemli faydalarından bazılarıdır.

Vücuda Enerji Verir

Her gün 5-6 tane hurma tükettiğiniz zaman, ihtiyacınız olan enerjinin önemli bir kısmını hurmadan karşılamış olursunuz. Bu yüzden yüksek kondisyon gerektiren sporlar ve ağır fiziksel hareketlilik isteyen işlerde çalışanlar için hurma iyi bir besin kaynağı olarak bilinir.

Kansızlığa İyi Gelir

Yüksek demir içeriğine sahip olan tüm besinler, anemi hastalığı için tavsiye edilmektedir. Hurma yüksek oranda demir içerdiği için, kansızlık problemine karşı fayda sağlamaktadır. Özellikle kansızlık nedeniyle kronik hale gelen yorgunluk ve halsizlik gibi problemlerin etkilerini azaltmak için faydalı olduğu biliniyor.

Limon Suyunun Faydaları

Yoruma kapalı.