Instagram Hesabı Nasıl Spamla Kapatılır?

Instagram Hesabı Nasıl Spamla Kapatılır?

16

Instagram hesabı sosyal medyada son yıllarda belki de en çok ilgi gören hesap seçeneklerinin başında geliyor. Önceleri facebook daha sonra ortaya çıkan snapchat, whatsap gibi uygulamaların hemen hemen bütün özelliklerini sunan instagram çok kullanışlı bir sosyal medya uygulamasıdır. Instagram hesabı kullanıcıları yaşantılarından kesitler sunan fotoğraflar, videolar paylaşabilip, diledikleri takipçileri veya arkadaşları ile yazılı veya sesli ya da görüntülü olarak iletişim kurabilirler. Peki Instagram hesabı nasıl spamla kapatılır yada spamla kapatılabilir mi bakalım.

Instagram Hesabı Nedir?

Sosyal medya uygulamaları yalnızca normal hayatını sürdüren insanların paylaşımları ile sınırlı olmayıp pek çok şarkıcı, oyuncu ve sporcu tarafından da kullanılan tanıtım ve imaj çalışmalarının yapıldığı bir alandır.

Ayrıca instagram hesapları birçok kişiye de gelir kapısı olmakta ve takipçisi belli bir sayının üzerinde olan kullanıcılar çeşitli marka ve ürün sponsorlukları ile reklam yapıp para kazanabilmektedirler.

Hayatın her alanına yelken açmış ayrı bir dünya olan instagram hesabı nedir dendiğinde adeta bu mecra da hesap sahibi olmak bir gereklilik durumundadır. Birçok kurum ve kuruluşun dahi instagram hesabı bulunmakta ve üretilen ürünlerin, yapılan hizmetlerin ya da gerçekleştirilecek faaliyetlerin duyuruları tanıtımları instagram vasıtası ile geniş kitlelere duyurulmaya çalışılmaktadır.

Bu kadar fazla amaca hizmet eden instagram dünyasında kullanıcılarının milyonlarca insan olduğu düşünüldüğünde rahatsızlıklar, şiddet içeren paylaşımlar, şikâyet alan hesaplar gibi birçok olumsuz hadise olması da kaçınılmazdır.

Instagram Hesabı Spamla Kapatılabilir mi?

Dünyada yaklaşık yedi milyar insan yaşamakta ve her geçen dakika bir yerlerde bir sebeple kavgalar, yaralanmalar, şiddet olayları veya tartışmalarla insanların arasındaki anlaşmazlıklara bağlı olarak rahatsızlıklar ve olumsuz durumlar meydana gelmektedir.

Kullanıcılarının yine insanlar olduğu instagram hesabı sahipleri içerisinde de rahatsızlıklar, hakaret içeren yorumlar, izinsiz fotoğraf veya video paylaşımı gibi birçok anlaşmazlık ve şikayet konusu olabilecek hareketler görülebilmektedir.

Instagram uygulamasının şikayetlerinin bildirim şekli olarak da açıklanabilecek spam metodu bu uygulamada rahatsızlık duyulan içeriklerin, olumsuz algı oluşturabilecek paylaşımların instagram yönetimine şikayetle bildirilme şeklidir.

Bir instagram kullanıcı karşısına çıkan kendisi ile veya toplumla ilgili zararlı bir gönderi hakkında söz konusu paylaşımı yapan instagram hesabı spamla kapatılabilir mi düşüncesiyle instagram yönetimine spamı iletip hesabın kapatılması için çaba sarfedebilir.

Birçok sosyal medya uygulamasının dikkate aldığı etik ve ahlaki değerler kriterleri ile spamlar değerlendirilerek ilgili hesap için uygulanacak yaptırıma karar verilmektedir. Herhangi bir instagram hesabının şikâyet edilerek spamlanarak kapatılması için net bir sayı ya da spam sıklığı bilgisi bulunmamaktadır.

Her ne kadar belirsiz bir durum olsa da rahatsızlık veren, suça meyilli içerikler paylaşan instagram hesabı nasıl spamla kapatılır konusunda instagram yönetiminin daha hassas davranıp bazı eylemlere çok hızlı bir şekilde hesap kapatma yaptırımı uyguladığı görülmektedir.

Bu hassas eylemleri maddeler halinde sıralamak gerekirse;

  • Bir başka hesabı ya da kişiyi taklit eden çalıntı hesap kullanılması,
  • Instagram hesabında, uygunsuz içerikler paylaşılıp, aşırı cinsellik veya pornografi paylaşımların yer alması,
  • Suç teşkil edecek nefret söylemleri ile terör örgütü propagandaları yanı sıra zorbalık ve taciz şeklindeki eylemleri barındıran yorum ve içeriklerin bulunması,
  • Bu sayılan eylemler dışında instagram kurallarının dışında açılmış hesap ve kurallara uymayan her türlü paylaşım diğer instagram kullanıcılarının spamları yani şikayetleri veya instagram yönetiminin tespiti ile instagram hesabının kapanmasına varan yaptırımlar söz konusu olmaktadır.

Normal hayatta geçerli olan görgü kuralları, ahlaki ve etik değerlerin yanı sıra ülkelerin ve evrensel hukukun suç saydığı eylemler instagram hesabı kapsamında da hoş karşılanmayarak spam denilen şikâyet mekanizması ile instagram yönetimine bildirilip yaptırım talep edilebilir.

Yoruma kapalı.