İstiridyenin Faydaları

0

Kalp sağlığını koruması, hipertansiyon riskini azaltması ve beyinsel fonksiyonları artırması istiridyenin faydaları arasında sayılabilecek en önemli detaylardır. Bunların yanı sıra kolajen üretimini artırması nedeniyle cilt ve saç sağlığı üzerinde de istiridyenin önemli faydaları bulunuyor. Düzenli olarak tüketilmesi halinde vücudun protein ihtiyacının önemli bir kısmı da karşılanabilir.

Diğer taraftan erkeklerde doğurganlık oranını sperm sayısı ve kalitesini artırarak baba olma şansını olumlu etkilemesi de yine istiridyenin sağlığa faydaları arasında yer almaktadır.

İstiridyenin Faydaları Nelerdir?

Düzenli şekilde tükettiğinizde istiridyenin sağlığınız üzerinde birçok olumlu etkisi olacaktır. Genel sağlığı iyileştiren istiridye yüksek b12 vitamini, omega 3 yağ asitleri, demir ve protein gibi besin bileşikleri içerir. Bunların dışında istiridyenin içerisinde birçok önemli mineral ve vitamini bulabilirsiniz. Dolayısıyla da sağlıklı kalmak için düzenli tüketilmesi tavsiye edilen besinler arasında yer alıyor. İşte istiridyenin faydaları

Beyin Sağlığını Korumaya Yardımcıdır

İçerdiği zengin b12 vitamini ve omega 3 yağ asitleri beyin sağlığının korunmasına büyük katkı sağlarlar. Bu besin bileşikleri vücudun farklı fonksiyonlarını sorunsuzca yerine getirmek için de önemlidir. Ruhsal sağlığı korumak ve ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek hafıza kayıpları ya da bunama gibi problemlerin önlenmesi için önemli etkileri bulunmaktadır.

Karaciğer Sağlığını Korur

İçermiş olduğu kolin sayesinde karaciğer sağlığını koruması da istiridyenin faydaları arasında önemli yer tutar. Kolin esasen bir vitamin olmayıp temel bir besin maddesidir. Bu madde karaciğerin sağlıklı kalması için ciddi bir öneme sahiptir. Özellikle karaciğer yağlanması probleminin riskini azaltmak için bu besin maddesinin düzenli alınması gerekir. Ayrıca vücuda yeteri miktarda kolin aldığınız zaman bunama ve Alzheimer gibi ruhsal rahatsızlıkların önlenmesi de mümkündür.

Tam Bir Kalp Dostudur

İstiridyenin faydaları arasında en önemlisi kalp sağlığını üzerindeki ciddi faydalarıdır etkileridir. B12 vitaminin dışında yüksek miktarda sağlıklı yağ asidi olan omega 3 içermesi, sağlıklı bir kalp için oldukça idealdir.

Kan damarlarının esnekliğini artırarak yüksek tansiyonu önlemesi, yine kalp sağlığının korunmasında dolaylı yoldan etkilidir. Vücutta ruhsal sağlığa faydalı çeşitli hormonların salgılanmasına yardımcı olması, dolayısıyla stresin etkilerini de azaltır. Bilindiği gibi kalp hastalıklarının önemli nedenlerinden biri de aşırı stresli olmaktır.

Tiroid Sağlığı İçin İyi Bir Besindir

istiridyenin faydalari yz

Zengin iyot içeriği tiroid sağlığının korunmasına yardımcı olur. Deniz suyunda bulunan iyot istiridyeye işlediği için, vücudun iyot ihtiyacını istiridye tüketerek önemli ölçüde karşılayabilirsiniz. Tiroid hormonlarının üretilmesi için önemli olan iyot aynı zamanda hamile kadınlar içinde hem anne adayı hem de çocuk için fayda sağlar.

Proteinin Miktarı Yüksektir

Diğer tüm deniz ürünlerinde olduğu gibi istiridyenin protein miktarı da yüksektir. Vücudumuzun her aşamasında gerekli olan proteinler özellikle kas inşası için önem taşıyor.

Gelişme ve büyüme çağındaki çocuklar da düzenli protein alımı daha fazla önem taşıyor. Aynı zamanda hamile kadınlar için de düzenli protein alınması önemlidir. Birçok sağlık etkisiyle vücudumuzun ihtiyacı olan proteinleri karşılamak için istiridye tercih edilebilecek besinler arasındadır.

Hipertansiyon Riskini Düşürür

Bugüne kadar yapılan tüm araştırmalar hipertansiyonun, önemli kronik rahatsızlıklara neden olduğunu gösteriyor. Şeker hastalığı, kalp hastalıkları, ruhsal problemler, kanser ve daha birçok kronik rahatsızlık yüksek tansiyona bağlı olarak görülebilir.

Yüksek tansiyonu dengede tutmak için sağlıklı besinler tüketmek gerekiyor. Yine yapılan başka araştırmalarda, istiridyenin tansiyonu dengeleyici besin içeriklerine sahip olduğu görülmüştür.

Oksijenin Taşınmasına Yardımcı Olur

İstiridye bol miktarda demir içerir. Demir vücudumuzda oksijenin taşınması için en önemli mineraldir. Dolayısıyla düzenli olarak alınması gerekmektedir. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin artması için de demir mutlaka alınmalıdır. Bunun için istiridye gibi yüksek demir içeriğine sahip besinlerin tüketilmesi, metabolik sürecin sağlıklı işlemesi için tavsiye edilir.

Beyinsel Fonksiyonları Artırır

İçermiş olduğu b12 vitamini ve sağlıklı yağ asitleri, istiridyenin faydaları arasındadır. Nihayetinde bu besin bileşikleri beyin sağlığının üzerinde önemli etkiler bırakırlar. Beyinsel fonksiyonların artmasının yanı sıra genel sağlığı iyileştiren bu besin içerikleri, düzenli olarak vücuda alınmalıdır.

Cilt ve Saç Sağlığına Faydalıdır

Vücudumuzda bulunan proteinlerden biri olan kolajen, cilt ve saç sağlığının iyileştirilmesi için faydalıdır. Hücrelerin korunması ve iyileştirilmesi için ihtiyaç duyulan kolajen, deniz ürünlerinin birçoğunda bolca bulunuyor.

Sperm Sayısını ve Kalitesini Arttır

Erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini artırdığına dair birçok çalışma bulunuyor. Esasen bu çalışmalar balık ve diğer deniz ürünleri için de yapılmıştır. İstiridyenin yağlı balıklar gibi benzer faydalarının olduğu görülmüştür. Artan sperm sayısı ve kalitesi sayesinde baba olma şansı daha da yüksek olacaktır.

Portakalın Faydaları

Yoruma kapalı.