Kredi Notunu Artırmanın Yolları

2

Bankalardan kredi ve kredi kartı alma konusunda problem yaşıyorsanız, kredi notunu artırmanın yolları başlığı altında vermiş olduğumuz öneriler uzun vadede işinize yarayacaktır. Her ne olursa olsun kredi notunun sadece birkaç günde artması mümkün değildir.

Bunun için belirli bir sürecin geçmesi ve çeşitli şartların karşılanıyor olması gerekir. Sizde bankalardan kredili ürünler alabilmek için hedefinizi orta ve uzun vadeli tutuyorsanız, kredi notu nasıl artar? Sorusuna cevap bulmanız gerekir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu sistemi tüm bankaların birbirine bazı hususlarda bağlantılı oldukları bir ortak ekrandır. Bu ekranda banka yetkilileri daha önceden kendileri ile çalışmamış kişilerin dahi kredi notu sistemini görebilirler.

Kısacası kredi notu, bankaların mevcut veya potansiyel müşterilerinin bankalar ile ilişkilerinden doğan risk durumunu görebildikleri bir sistemdir. Borçların gecikmesi, düzensiz ödenmesi, banka hesabınızda bulunan para miktarı, hesabınıza giren çıkan paralar ve hatta banka üzerinden fatura ödemelerinizde dahil birçok bankacılık işlemi, kredi notuna uzaktan veya yakından etki eder.

Kredi Notunun Yüksek Olmasının Faydaları Nelerdir?

Kredi notunuzun yüksek olmasının özellikle bankaların kredili ürünlerinden faydalanmak istediğinizde birçok avantajı vardır.

  • Daha kolay kredi ve kredi kartı alabilirsiniz.
  • Kefil talebi kredi notunuzun yüksek olması halinde normal tutarlar için olmayabilir.
  • Yüksek limitli kredi kartı ve ek hesaplar alabilirsiniz.
  • Kredi başvuru limitiniz yüksek olsa bile daha kolay onaylanabilir.

Bunun gibi hem yüksek limitli hizmetlere sahip olabilir hem de bu konularda teminat veya kefil gibi kolaylıklar size sunulabilir.

kredi notunu artirmanin yollari yz

Kredi Notunu Artırmanın Yolları Nelerdir?

Kredi notu bir sonuç olsa da kredi notunu oluşturan etkenler oldukça fazladır. Bankalar arasında kurulan gelişmiş bir sistem, daha önce banka müşterisi olsun ya da olmasın herkesi risk grubuna göre değerlendirilebilme fırsatı vermişler. Kredi notu sistemi adeta bankaların işini kolaylaştırmış ve risk değerlendirmesi sayesinde geri dönüşümsüz ödemelerin sayısını azaltmıştır.

Örneğin herhangi bir bankaya borcunuzu geciktirdiğiniz zaman, ilgili bankanın sisteminde bu gözüktüğü gibi, tüm bankaların görmüş olduğu ortak ekranında da kredi notunuzdaki düşüş görülecektir. Dolayısıyla da başka bir bankadan bu tip ürünleri almanız daha zor hale gelir. Kredi notunu artırmanın yolları arasında sayılabilecek faktörler aşağıda yer almaktadır. Bunlar daha çok orta ve uzun vadede işe yarayan sonuçlar verirken, özellikle borçların zamanında ödenmesi büyük önem taşıyor.

Borçlarınızı Düzenli Bir Şekilde Ödeyin

Bankaya olan borcunuzu düzensiz yani geciktirerek ödemeniz, kredi notunun düşmesindeki en büyük faktördür. Dolayısıyla da banka borçlarınızı mutlaka düzenli ve zamanında ödemeye özen göstermeniz gerekiyor. Aksi halde kredi notunuz borç gecikmesinden dolayı en ağır darbeyi alacaktır.

Diğer faktörlerle birlikte gireceğiniz risk grubu sebebiyle yeniden kredi ve kredi kartı almanız mümkün olmayabilir. Bankaların dikkat ettiği en önemli bu kriterin yerine getirilmesi, ileri ki aşamada daha yüksek tutarlı krediler çekerken kolaylık yaşamınıza da neden olur.

Alışverişlerde Kredi Kartı Kullanabilirsiniz

Alışverişlerde kredi kartı kullanmak genellikle faizsiz bir yöntemdir. Şayet kullanmış olduğunuz kredi kartı da alışverişler için faiz uygulamıyor ise kredi kartını alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.

Alışverişlerde kredi kartı alışkanlığı kazanmanız ve ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız, uzun ve orta vadede kredi notunuzun artmasına yardımcı olacaktır. Kredi kartı borcunu öderken asgari ödeme tutarı yerine borcun tamamının zamanında ödenmesi, kredi notunun artmasındaki en önemli etkenlerden biridir.

Fazla Kredi Başvurusu Yapmayın

Kredi notunuzun düşük olması sebebiyle yapacağınız başvurular reddediliyorsa, başka bankalara giderek sıklıkla kredi veya kredi kartı başvurusu yapmayın. Reddedilen başvuruların sıklıkla tekrar etmesi halinde kredi notunuz düşmeye devam edecektir. Kredi notu ortalamanızın yükselmesi durumunda yeni başvurular yaparak şansınızı deneyebilirsiniz.

Hesabınızda Bir Miktar Para Bulundurun

Vadeli ya da vadesiz mevduat hesaplarınızın birinde bir miktar paranızın olması kredi notunu artırmanın yolları arasındadır. Bu sayede bankaya maddi olarak biraz daha rahat bir konumda olduğunuza dair işaret verebilirseniz.

Otomatik ödeme talimatı verin

Kredi ya da banka kartınız ile faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vermeniz, bilinçli bir tüketici olduğunuzu gösteren işaretlerden biridir. Bu doğrudan olmasa da dolaylı yollardan az da olsa kredi notunuzun artmasına yardımcı olur.

Borçlarınızı Kapatmayı Deneyin

Bankalara olan gecikmiş borçlarınızı bir an önce ödemeniz gerekiyor. Aksi halde kredi notunuzun yükselmesi daha uzun zaman alabilir ve hatta olumsuz yönde etkilenebilir. Geçmiş borçlarının ödeme süresinin daha da gecikmiş olması, kredi notunun düşmesindeki en temel faktördür diyebiliriz. Bu yüzden borcunuzu ödemeden kredi notunuzu artırabileceğinizi düşünmemeniz gerekir.

Bankalar Arası EFT Saatleri

Yoruma kapalı.