Limon Suyunun Faydaları

1

Çeşitli tatlılardan mezelere ve salatalara kadar soframızın baş tacı olan limon suyunun faydaları arasında en önemlilerden biri, bağışıklık sistemini güçlendirici etkiler göstermesidir. Özellikle kış aylarında mevsimin olumsuz etkilerine karşı vücudu korumaya yardımcı olan besin içerikleri limonda bol miktarda bulunmaktadır. Aynı şekilde taze sıkılmış limon suyu da sağlığımız için çeşitli faydalar sağlamaktadır.

Limon suyunun sağlığa faydaları arasında karaciğer fonksiyonlarının çalışmasını desteklemesi, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmesi ve cilt problemlerine iyi gelmesi gibi çeşitli etkiler bulunmaktadır.

Limon Suyunun Faydaları Nelerdir?

Genel olarak bakacak olursak limon suyunun sağlığa faydaları arasında şunları sayabiliriz;

Kalp ve Damar Hastalıkları İçin Faydalıdır

Kalp ve damar hastalıklarının artması ölümcül rahatsızlıkların da meydana gelmesi demektir. Kardiyovasküler sağlık sisteminde yaşanan problemler birçok kronik hastalara da sebep olabilir. Liman suyunun düzenli olarak tüketilmesi kardiyovasküler sağlık sisteminin en iyi şekilde korunmasına yardımcı olur. Damar sertliğini önlemesi ve arterleri temizlemesi limon suyunun faydaları arasında bilinenlerden biridir.

Karaciğer Fonksiyonlarını Artırır

Karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışması genel sağlığın korunması için son derece önemlidir. Başta karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıklar çeşitli hastalıkları tetikleyici sebeplerden biri olarak görülüyor. Bu yüzden karaciğer yağlanması başta olmak üzere, genel olarak karaciğer sağlığının korunması önem taşıyor. Karaciğer üzerinde detoks etkisi yapan besin kaynaklarının düzenli olarak tüketilmesi, tüm vücut için sağlık anlamına gelir.

limon suyunun faydalari yz

Sindirim Sistemine Faydalıdır

Yapılan araştırmalar limonun sindirim sistemini üzerindeki olumlu etkilerini de göstermektedir. Düzenli olarak limon veya limon suyu tüketildiğinde, bağırsak fonksiyonlarının ve sağlıklı bakterilerin artması mümkündür. Dolayısıyla da bağırsak hareketliliği artarak sindirim sistemindeki problemler en aza iner. Ayrıca çeşitli mide problemlerine karşı da limon suyunun faydaları bulunmaktadır.

Vücuttan Toksinlerin Atılmasına Yardımcıdır

Limon suyunun bir başka faydası da vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını hızlandırmasıdır. Vücutta toksinler ve ödem gibi problemler, kronik yorgunluk ve çeşitli rahatsızlıklara da sebep olabilir. Bu yüzden uzmanlar toksinlerin vücuttan temizlenebilmesi için limon gibi yüksek c vitamini içeriğine sahip besinlerin tüketilmesini tavsiye ediyorlar.

Cilt Sağlığına Faydalıdır

Cilt gözeneklerinin sıkılaşması ve daha parlak bir görünüm kazanmak için limon suyu faydalı besinler arasında yer alıyor. Düzenli olarak limon ya da limon suyu tüketen kişilerin ciltlerindeki iyileşmeye gözle görülür seviyede artmaktadır. C vitamini kolajen sentezini de artırdığı için, limon cilt için adeta şifa deposu besinler arasında yer alır.

Cildin nem dengesini sağlanmasının dışında akneye ve etkili cilt temizliği için de limon suyu tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Limon suyunu doğrudan tüketebileceğiniz gibi, biraz su ile seyrelterek cildinize uygulayıp faydalarını görebilirsiniz.

Kansızlığı Önlemeye Yardımcıdır

Tıp dilinde anemi olarak da bilinen kansızlık rahatsızlığının önlenmesi, vücuda demir alımı ve demir emilmeyi ile mümkündür. Bu yüzden demir emilimini artırmaya yardımcı besinleri tüketmek gerekiyor.

Limon suyu da demir emiliminin vücut tarafından en iyi şekilde yapılmasına yardımcı olan besinler arasındadır. Düzenli olarak tüketilmesi halinde kansızlık probleminin görülme olasılığını önemli ölçüde düşürmek mümkündür.

Böbrek Taşı Oluşumunu Önlemeye Yardımcıdır

Limon suyunda bol miktarda sitrat bulunmaktadır. Bu sayede böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda dolaşım ve boşaltım sistemi üzerindeki etkileri de yıllardır bilinmektedir. Dolayısıyla böbrek problemlerini önlemek için limon ve limon suyu tüketilmesi son derece sağlıklıdır.

Bağışıklığı Güçlendirir

Hiç şüphesiz ki limon suyunun faydaları arasında en önemlilerden biri, bağışıklık sisteminin güçlenmesi üzerindeki yüksek etkileridir. Ciddi manada c vitamini içeriğine sahip olması sayesinde, bağışıklık sistemini desteklenmesinde önemli rol oynar. Güçlü bir bağışıklığa sahip olarak solunum yolu ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları önlemek için düzenli tüketilmesi tavsiye edilir.

Sağlıklı Kilo Vermeye Yardımcıdır

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için limon suyunun sağlığa faydaları bulunuyor. Gerek içerdiği c vitamini ve gerekse diğer besin bileşikleri bazal metabolizma hızının artmasına etki etmektedir. Bu sayede limon zayıflama sürecinde en önemli yardımcılardan biridir.

Özellikle limonlu su tüketilmesinin kilo verme sürecini hızlandırdığına dair birçok çalışma bulunuyor. Her sabah bir bardak limonlu su tüketmek, sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkilerle birlikte sağlıklı zayıflamak için de etkilidir.

Limon Suyu Zayıflatır mı?

Limon suyunun zayıflatıcı etkileri bulunmaktadır. Yukarıda da bahsedildiği gibi özellikle sabahları bir bardak ılık limonlu su tüketilmesinin, doğrudan bazal metabolizma hızını arttırdığı biliniyor. Bu da dolayısıyla sağlıklı zayıflamanın kapılarını açmaktadır. Diğer yandan limonata gibi taze sıkılmış limon suyu ile yapacağınız az şekerli içecekler, zayıflamaya katkı sağlayacaktır.

Marulun Faydaları

Yoruma kapalı.