Marulun Faydaları

0

Düşük kalorili ve kalp dostu sebzelerden biri olan marulun faydaları sayılamayacak kadar fazladır. Besin değerleri bakımından birçok sebze ve meyveye göre yüksek içeriği bulunan marul, düzenli olarak tüketildiğinde özellikle kardiyovasküler sağlık sistemi üzerinde önemli etkiler göstermektedir.

Her mevsim gönül rahatlığı ile tüketilebilen marulun karaciğer detoksu etkilerinin bulunduğu da bilinmektedir. Salataların vazgeçilmez sebzesi marul yüksek a vitamini içeriği ile göz sağlığının korunmasında da son derece önemli faydaları sağlamaktadır.

Marulun Faydaları Nelerdir?

İstisnasız neredeyse herkesin salata tabağında olmazsa olmazlardan biri olan marulun sağlığa faydaları arasında yer verilebilecek birçok önemli etki bulunuyor. Bu yazımızda marulun faydaları arasında en fazla öne çıkanların neler olduğuna yer verdik. Aşağıda yazanlar dışında marulun genel sağlığı iyileştirici etkilerinin olduğu da biliniyor.

Zengin besin değerlerine sahip olan marul özellikle sağlıklı beslenmek ve kilo vermek isteyenler içinde uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Göz sağlığının korunmasından yüksek tansiyon riskini azaltmasına ve merkezi sinir sisteminin sağlıklı kalmasına yardımcı olmakla birlikte, birçok önemli faydası bulunmaktadır. İşte marulun sağlığa faydaları…

Metabolizmayı Hızlandırır

Bazal metabolizma hızını artırması, sağlıklı zayıflamak isteyenler için önemli bir avantajdır. Bazal metabolizma hızı arttığında, hareket halinde olmadan bile belirli bir miktar kalori yakmak mümkün olmaktadır. Dolayısıyla da bu süreçte daha fazla kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Egzersiz yaptığınız dönemlerde daha fazla marul tüketmek hem tok tutucu hem de metabolizmayı hızlandırıcı özellikler gösterir. Tok kalmak daha fazla kalori almanızı önlerken, bazal metabolizma hızının artması ise daha fazla kalori yakmanız anlamına gelecektir. Dolayısıyla da bu süreç sağlıklı beslenme alışkanlığı alışkanlıkları ve egzersizler ile desteklendiği zaman, kısa sürede daha fazla kilo verebilirsiniz.

Osteoporozu Önlemeye Yardımcı Olur

Marulda bulunan besin değerleri dikkate alındığında, kemik sağlığının korunmasına da yardımcı olduğu görülmektedir. Başta kemik erimesi gibi önemli rahatsızlıklar olmak üzere, birçok kemik hastalığının önlenmesi marulun faydaları arasında yer alıyor.

Diğer yandan çocuklarda kemiklerin daha güçlü hale gelmesinde maruldaki besinlerin büyük önemi bulunmaktadır. Kemik ve kasları güçlendiren besin içerikleri de marulda bol miktarda bulunmaktadır. Özellikle çocuğunuzun güçlü bir kemik yapısına sahip olup ileri yaşlarda osteoporoz gibi kemik rahatsızlıklarına maruz kalmaması için, düzenli olarak marul tüketmesini teşvik edebilirsiniz.

Cildi Güzelleştirir

Marul su içeriğine sahip gıdalardan biri olduğu için, içindeki vitamin ve mineral değerleri cildin daha güzel hale gelmesine yardımcı olur. Antioksidan içeriklerine de sahip olan marul, bu sayede ciltten ölü hücrelerin atılmasına ve cilt hücrelerinin yenilenmesine destek verir.

Düzenli olarak marul tükettiğinizde erken yaşlılık belirtilerinin azalması ve cildinin nem dengesinin sağlanması muhtemeldir. Ayrıca akne gibi cilt problemleri ile başa çıkmak için de marul tüketilmesi tavsiye edilir.

Cilt üzerindeki problemler daha çok stres kaynaklıdır. Düzenli marul tükettiğiniz zaman vücudunuz daha fazla mutluluk hormonu salgılayarak, oksidatif stresin etkileri de ortadan kalkacaktır. Cildin daha gergin hale gelmesi ve cilt gözeneklerinin sıkılaşması gibi önemli faydaları da yine cilt üzerinde bulunmaktadır.

marulun faydalari yz

Bağışıklığı Güçlendirir

Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi önemli besin değerleri sayesinde marulun faydaları oldukça fazladır. Bağışıklığın güçlenmesi için düzenli olarak tüketilmesi gereken sebzeler arasında yer alan marul, vücudun hastalık ve enfeksiyonlara karşı korunmasında etkilidir. Uzmanların düzenli olarak marul tüketilmesini tavsiye etmelerinin önemli bir nedeni, bağışıklık üzerindeki etkileri olarak biliniyor.

Kanser Riskini Azaltabilir

Kesin olmamakla birlikte yapılan bazı araştırmalar marulun kanser riskini azaltabileceğine dair olumlu sonuçlara ulaşmaya başlamıştır. Özellikle antioksidanlar vücutta kansere neden olabilecek serbest radikaller ile savaşmak için en önemli besin bileşiğidir.

Düzenli olarak marul tükettiğiniz zaman çeşitli kanser türlerinin görülme riski azalır. Elbette ki kanserin görülme nedeni sadece beslenme ile alakalı değil, farklı birçok sebebe de bağlıdır. Ancak bu tip besin kaynaklarının bu riski minimuma indirdikleri de biliniyor. Vücudunuz serbest radikaller ile daha fazla mücadele etmek zorundadır. Bu yüzden antioksidan içeriğine sahip besinlerin düzenli tüketilmesi, kanser riskinin de azalması anlamına geliyor. Ayrıca serbest radikallere bağlı olarak çeşitli kronik rahatsızlıkların görülme ihtimali de vardır.

Solunum Sistemine Faydalıdır

Kronik hastalıklar ve hava kirliliği gibi sebeplerle ortaya çıkan solunum rahatsızlıkları için marul faydalı olabilecek besinlerden biridir. Özellikle stresin etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olması, bu faktöre bağlı olarak artan nefes darlığı ve diğer solunum sorunlarına olumlu yönde etki eder.

Yapılan araştırmalar üst solunum yolu enfeksiyonların için marul gibi besinlerin faydaları olduğunu gösteriyor. Özellikle astım rahatsızlığının etkilerini azaltabilmek için faydalı olabileceğine dair birçok bilimsel makale bulunmaktadır.

Balkabağının Faydaları

Yoruma kapalı.