Nasıl iyi bir Influencer olunur?

25

Şöyle bi Influencer tanımı gördüm bir yerde.
Sosyal medya platformlarında;
kendi alanında uzman olarak kabul edilen,
bilgisi, ünü veya hedef kitlesiyle…. Bla bla bla
Bu tanım bizdeki hatta dünyada bir çok Influencera uyduğu söylenemez.
Bir kere çoğu alanında pek de uzman değil.
Hanfendi moda üzerine Influencerlık yapıyor ama sorsan pamuğu, ağaçta yetişiyor zanneder.
Bu işin temeli uzmanlık derecesinde bilgiye dayanır, tabi kalıcı olmak istiyorsanız.
Siz bakmayın bazılarının farklı bölgelerini sallayarak influencer olduğuna. Ondan daha iyi sallayan olunca onun da devri kapanır.
Bu işi yapacaksanız mutla kitleyle iletişim konusunda iyi olmanız gerekiyor.
Samimi ve doğal olmak instagramdaki tüm hesaplar için bir gereklilik ki bu Influencerlar için daha fazla öneme sahip.
Taklit ederek değil özgün olarak büyürsünüz. Ünlü düşünür Tarkan ne diyor. “Ey Influencer başkası olma kendin ol”
Diğer önemli konu devamlılık ve tutarlılık.
Kafanıza göre değil günlük paylaşım yapmak şart belli bir rakama ulaşana kadar.
Ama bu işin püffff noktası içerik.
Doğru bir içerik stratejisiyle en geç 5-6 ayda tatmin edici bir kitleye sahip olmak mümkün.
İster Influencer olun ister blog hesabı ya da kişisel hesap. Ya da işletme, hiç farketmez büyümenin temeli içeriktir.
Kalan her şey içerikle anlam kazanır.

1) Sevdiğiniz ve iyi bildiğiniz bir alan seçin

İlgilendiğiniz, iyi miktarda bilgi sahibi olduğunuz ve sürekli olarak hakkında içerik oluşturabileceğiniz bir niş seçmelisiniz.

 • En iyi bildiğiniz şey
 • En iyi bildiğiniz alan
 • Severek yaptığın bir hobi
 • Harika olduğun bir yetenek ya da beceri
 • Mesleğin

Sürekli olarak içerik oluşturacağına 3 ile 5 alt konu başlığı bulun. Bir gezi hesabınız varsa, içerik sütunlarınız tatil ipuçlarını, yaşam tarzını ve sosyal medya bilgilerini içerebilir.

2)Biyografinizi ve profilinizi optimize edin

Yeni Instagram etkileyicilerinden gelen en yaygın şikayetlerden biri, markaların onlara gelmemesi ve çoğu zaman sayfalarının uygun şekilde optimize edilmemiş olmasıdır.

Bunu nasıl yaparsınız?

 • Bir işletme veya içerik oluşturucu profili oluşturun
 • Instagram analizleri, marka içerik araçları ve kayıtlı yanıtlar gibi faydalı özelliklere erişmeleri için hayati önem taşır.
 • Nişinizi ve hedef kitlenizi vurgulayın, ne yaptığınız ve kim için yaptığınızı birkaç kısa cümle veya madde madde açıklayın.
 • İçerik stratejinizi optimize edin, yani çalışmak istediğiniz markaların görmek istediği ve tabiki kitleniz de içerikleri yayınlayın.

Örneğin, tatil köyleri ile çalışmak isteyen bir gezginseniz o halde büyük bir tatil köylerinden içerik paylaşın.

3) Reelslere Hakim Olun

Bir Influencer için en vazgeçilmez şey videolardır. Doğru videolarla lerlediğinizde büyümeniz de o oranda hızlı olacaktır. Paylaştığınız her reel ya eğitici, ilham verici ve/veya niş alanınız içinde ilişkilendirilebilir olmalıdır.

Doğru girişler, popüler ya da uyumlu müzikler kullanarak kendinizi bu alanda geliştirin. Trendlere hakim olun gerçekten alanınız ilgilendiriyorsa trend reesleri kullanın.

4) Her gün orada ol

Birkaç yıl önce, ara sıra yayın yapmak ve tutarlı bir şekilde büyümek mümkündü ancak 2022’de durum çok farklı. Sürekli ve düzenli olarak içerik yayınlamak, Instagram influenceri olmak için önemli bir ön koşuldur. Instagram’daki çoğu kişi günlük olarak paylaşım yapmaktadır.

Araştırmalar, paylaşım sıklığınızdaki artışın, katılım oranlarının artırdığını göstermiştir, sadece post değil hikayelerde de her gün düzenli olarak görünmeniz gerekece.

5) Anlamlı ve güzel altyazılar yazın

Takipçiler Influencerlardan ya da blog hesaplarından güzel bir fotoğraf ve kısa bir başlıktan daha fazlasını bekliyor. Altyazılar, sohbet başlatmak, değer katmak ve topluluğunuzla gerçek bağlantılar kurmak için harika bir fırsattır. Burada kitlenize bir şey öğretmek, motive etmek, ilham vermek ya da hikaye anlatıcığın kullanarak og ününüzden yahut herhangi bir durumdan bahsedebilirsiniz akılda biraz espirili ve arkadaşça bir dil kullanın.

İlk satırı yeterince dikkat çekici hale getirin. Altyazılarınızı bir CTA (harekete geçirici mesaj) ile sonlandırın. Bu bir soru, paylaşma daveti veya tavsiye istemektedir olabilir. Altyazınızın okunasını kolaylaştırın. İki satırda bir satır boşluk koyun. Var eğlenceli, emojiler kullanın ama abartmayın.

6) Topluluk oluşturmaya odaklanın

Kaliteli bir topluluğunuz varsa büyümeniz ve kazancınız o derece sağlam olur. Kim olduğu bilinmeyen geniş bir kitleniz olduğunda sponsorlarına karşı daha güçlü olursunuz.

 • kitlenizle DM’de hikayelerde ve altyazılarda sohbet edin.
 • Takipçilerinizde bir gönderinin yorumlarında birbirleriyle etkileşim kurmaya teşvik edin.

7) Alternatifler oluşturun

Instagram uzun yıllar hayatımızda olacak gibi ama yine de hesabınıza ne olabileceğini asla bilemezsiniz. Mutlaka başka bir mail adresle yedek bir hesap açın ve ufak ufak büyütün. Başka bir platformda bir kitle büyüterek, marka işbirlikleri için ödeyebileceğiniz miktarı artırırsınız. Kamera konusunda iyiyseniz, YouTube sizin için mükemmel bir yer olabilir.

Yazı konusunda iyisiniz bir blog da kurun. E-posta listenizi oluşturmak da kitleye hakim olmak için çok denli. Bunun yanında Telegram, Whatsapp veya Facebook gruplarıyla kitlenizi başka bir mecrada yedekleyebilirsiniz tabi bunun için ortalarda bir çekim alanı. oluşturmak şart.

8) Doğru hastaglerle daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz

Hashtagler, içeriklerinizin sizi takip etmeyenlerle görünmesini sağladığı için önemlidir. Doğru hedeflenmiş ve çalışan hashtag kullanarak daha fazla ilgili insana ulaşabilirsiniz. Bir gönderde 30 adet hashtag kullanabilirsiniz. 5M üzeri hastagleri kullanmayın, 5 bin altınıda.

Yoruma kapalı.