Organik Gıdaların Sağlığa Faydaları

1

Özellikle salgın dönemlerde organik gıdalara ilgi artarken esasen organik ortamda yetişen gıdaları düzenli olarak tüketmenin önemi büyüktür. Organik gıdaların sağlığa faydaları endüstriyel tarımla üretilmiş gıdalara göre daha fazladır. İçerisinde herhangi bir kimyasal madde bulunmadığı için bu tip gıdaların sağlık üzerindeki etkileri fazladır. Bunun tam aksine kimyasallar kullanılarak üretilen gıdaların ise uzun vadede başta kanser olmak üzere çeşitli sağlık problemlerine neden olması mümkündür.

Organik Gıdaların Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yaşanan salgınlar ve hastalıklar organik gıdaları daha popüler hala getirmeye başladı. Diğer taraftan insanoğlunun her geçen gün beslenme konusunda daha bilinçli hareket etmeye başlaması da, gözleri organik gıdalara çevirmiştir. Kırsal kesimde yaşayan insanların önemli bir kısmı şehirde yaşayanlara göre daha fazla organik gıdalar tüketiyorlar. Dolayısıyla kırsal alanlara baktığımızda yaşam ortalamasının daha yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Sağlıklı kişisel gelişim için önemli olan organik gıdalar, ömrünün uzamasına ve yaşam kalitesini arttırmaya neden oluyor.

Genel Sağlığı İyileştirir

Organik gıda tüketmenin genel ifadeyle en önemli faydası, genel sağlığın iyileşmesine katkı sağlamasıdır. Kimyasal gübreleri kullanılarak üretilen gıdalara nazaran toksit içerikleri son derece azdır. Ayrıca bu gıdaların işlemden geçmemiş olması da, sağlık için avantaj sağlıyor. Toprakları gübrelemek için kullanılan gübre çeşitlerinin yine organik olması, bu gıdaların hem lezzetini hem de besleyici özelliklerini arttırmaktadır.

Güçlü Antioksidan İçeriğe Sahiptir

organik gidalarin sagliga faydalari yz
Organik gıdaların sağlığa faydaları

Güçlü birer antioksidan içeriğine sahip olmaları nedeniyle, organik gıdaların sağlığa faydaları daha fazladır. Başta hücre hasarının önlenmesi ve vücudu kanser gibi risklere karşı daha koruyucu hale getirmesi, bunlar arasında en fazla öne çıkanlardır.

Yapılan birçok bilimsel çalışma sonucunda organik gıdaların antioksidan içeriklerinin daha fazla olduğu görülmüştür. Dolayısıyla organik bileşikler, vitaminler ve mineraller vücutta reaksiyona girerek organlara zarar verebilecek serbest radikallere karşı koruyucu etkiyi gösterirler. Ağır metaller içermemeleri nedeniyle de bu gıdaların faydaları büyüktür.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Ağır toksinler içermemesi ve yağ oranlarının az olması nedeniyle organik gıdalar kalp sağlığının korunmasında da etkili besinlerdir. Fotosentez vasıtasıyla alınan güneş enerjisi, organik gıdaların besin değerini artırır. Diğer taraftan kötü kolesterol ve hipertansiyon riskini de minimum seviyede tutacağı için, bu gıdaların kalp sağlığını koruyucu etkileri bulunuyor. Özellikle bitkisel gıdalar ile beslenen kişiler için bu daha büyük bir avantajdır.

Antibiyotik Direnci Fazladır

Vücudumuz hastalıklara ve farklı sağlık sorunlarına karşı her zaman için hassastır. Birçok insan sağlığını korumak için daha fazla önlem almak zorunda kalabilir. Bu da ortaya yeni bir virüsün çıkması durumunda vücudun daha dirençli olması gerektiği anlamına gelir. Organik gıdalar antibiyotik direncini artırdığı için, alınan antibiyotiklerin hastalık ve enfeksiyonlar üzerindeki etkileri daha yüksektir.

Organik olmayan gıdaların tüketilmesi daha fazla hormon, aşırı dozda antibiyotik ve uzun süren tedavileri gerektirebilir. Dolayısıyla bağışıklık sisteminde meydana gelen bozulmalar, vücudu korunaksız hale getirebilir. Organik gıdaların antibiyotik direncini artırması nedeniyle ilaç kullanımı ve tedavi süreci azalacağı için, bağışıklık daha dirençli hale gelir.

Daha İyi Tat Alırsınız

Organik gıdaların en önemli özelliklerinden biri de, tüketilen gıdanın tadını ve kokusunu en iyi şekilde almaya imkan vermeleridir. Tamamen doğal şekilde yetiştirildikleri için, bu gıdaların tat ve kokuları daha fazla beğeni toplar. Tarımsal üretim tekniklerinin kullanılarak organik gübrelere yer verilmesi, lezzet ve hoş kokuyu artıran önemli faktörlerdir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vücuda alınan her kimyasal kısa veya uzun vadede bağışıklık sisteminin yıpranmasına neden olur. Doğal ortamlarda yetiştirilen gıdaların tüketilmesi ise bunun tam aksine, besin değerlerinin etkisini artırmaktadır. Sonuç olarak bağışıklık sisteminin daha güçlü hale gelmesi mümkün olur. Vücudunuzu hastalık ve enfeksiyonlara karşı korumak için, mutlaka mümkün olduğu kadar organik gıdalar tüketmeye özen gösterin.

Zararlı İçerik Oranı Azdır

Her ne kadar organik olsalar da gerek toprakta bulunan bazı kimyasalların ve gerekse uygulama esnasında zararlı içeriklerin bu gıdalara bulaşma olasılığı vardır. Ancak tamamen ticarete yönelik üretimi yapılan gıdalarda kimyasal ve zehir oranının çok daha fazla olduğunu söylemek mümkündür. Kimyasal zehirlerin az olması nedeniyle organik gıdalarda sağlığı ciddi manada etkileyecek içerikler az bulunmaktadır.

Besin Değerleri Yüksektir

Besin değerlerinin kimyasal teknikler kullanılarak üretimi yapılan gıdalara göre fazla olması, organik gıdaların sağlığa faydaları arasındadır. Dolayısıyla tükettiğiniz her organik gıdadan alacağınız besin değeri, marketlerde satılan birçok gıdadan daha yüksek olacaktır.

Portakalın Faydaları

Yoruma kapalı.