Para Biriktirmek İçin Tasarruf Yapmanın Yolları

2

Para biriktirmek için tasarruf yapmanın yolları basit olmakla birlikte birçoğu gözden kaçan detaylardan oluşmaktadır. Bunları bir araya getirerek uyguladığınız zaman maddi zorluklarınızı daha kolay aşabilir ve para biriktirmeye başlayabilirsiniz.

Birikim yapmanın en temel yolu öncelikle tasarruf etmektir. Kazancınız ne kadar fazla olursa olsun doğru tasarruf yöntemlerini kullanmıyorsanız kazandığınız para size yetersiz gelebilir.

Para Biriktirmek İçin Tasarruf Yapmanın Yolları Nelerdir?

Maalesef ki hem ülkemizde hem de dünyada yaşanan kriz ve savaşlar, insanlığın finansal geleceğini tehdit etmeye devam ediyor. Bunlarla birlikte salgın hastalıkların artması da insanlığı büyük bir felakete sürüklemektedir. Zaten zor olanı yaşam şartlarında bir de dünyayı etkileyen bu olumsuzlukların yaşanması, insanları ciddi manada maddi zorla sokmaktadır.

Günümüzde birçok insan ay sonunu getirmekte zorlanmakta ve sıkıntılar yaşamaktadır. Bu yüzden tasarruf yapmanın yolları her zamankinden çok daha önemlidir.

Hazırlık Yapın

Tasarruf etmek istiyorsanız öncelikle detaylı bir hazırlık yapmanız gerekiyor. Diğer yandan psikolojik hazırlık da bunun için gereklidir. Çünkü geçmişte yaptığınız harcamaların önemli bir kısmının ortadan kalkması söz konusudur.

En iyi ihtimalle daha az harcamanız gerekeceğini unutmayın. Tasarruf etmek bazı şeylerden fedakarlık etmek anlamına da geldiği için, herkesin istikrarlı bir şekilde yapabileceği şeylerden biri değildir. Ancak tasarruf ederek birikim yaptığınızda daha iyi bir yaşamın sizi beklediğini unutmamak gerekir. Bu şekilde psikolojinizi hazırladığınız zaman hedefinize daha rahat ulaşabilirsiniz.

Fatura Giderlerinizi Gözden Geçirin

Dikkate alınmasa da her ay düzenli fatura giderleri olduğu için, bu giderler aile bütçesini önemli ölçüde sarsabilir. Basit bir örnek verilecek olursa havaların soğuk olduğu günlerde üzerinizi daha sıkı giyinmek yerine doğalgaz ya da elektrikli soba kullanmanız, bütçenizi aşmanıza neden olabilir.

Çok çetin hava şartları olmadan henüz kış aylarına yeni girerken doğrudan konfora odaklanmak yanlış olacaktır. Şayet ısınmak istiyorsanız bu havalarda elektrikli soba yerine, varsa doğalgaz kullanımı daha mantıklı bir seçim olur.

Kullanmadığınız cihazların fişini çekmek basit de olsa bir tasarruf yöntemi olabilir. Ancak asıl önemli olan elektrik sarfiyatını artıran cihazların kullanımını kısıtlamaktır. Tıraş olurken suyu sürekli açık tutmak yerine, bir kabın içerisine koyacağınız su ile tasarruflu bir şekilde tıraş olabilirsiniz.

tasarruf yapmanin yollari yz
Tasarruf yapmanın yolları

İkinci El Ürünlere Yönelebilirsiniz

Yeni ürünlerin garanti kapsamında olması ve hiç kullanılmadığı için arıza ihtimalinin zayıf bulunması cazip gelebilir ve doğrudur. Ancak arızaya sebebiyet vermeyecek bazı ürünlerin ikinci el alınması tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Örneğin bir masa alacaksanız bunu yeni almak yerine, sıfır ayarında ikinci el masalardan yana tercihinizi yapabilirsiniz.

Elektronik cihazlarda ikinci el almak her zaman için risk olabilir. Ancak masa, sandalye veya koltuk takımı gibi elektronik olmayan ürünlerde tercihiniz ikinci el ürünler olabilir.

Eğlence Giderlerini Sınırlayın

Şayet para biriktirmek istiyorsanız eğlence giderlerini biraz daha sınırlandırmaya özen gösterebilirsiniz. Özellikle gereksiz eğlence sayılabilecek giderlerin kısıtlanması tasarruf etmenin başlıca yöntemlerinden biridir.

Kazancınız ne kadar yüksek olursa olsun yapacağınız bu kısıtlama para biriktirmenizi sağlar. Örneğin sıklıkla bir kafeye gidip çay ve kahve içiyorsanız, bunu kısıtlayabilirsiniz. Günümüzde neredeyse 30 veya 40 kuruş maliyeti olan bir bardak çay, sizin için düzenli bir harcama haline gelebilir. Maliyet bu kadar düşükken bir bardak çay ortalama 4 TL’ye satılmaktadır.

Ulaşım Maliyetlerini Azaltın

Şayet büyük bir mecburiyet yoksa ve iş yeriniz yakın mesafede ise, işe yürüyerek gidip gelebilirsiniz. Bu birikim yapmanızı sağlayacak basit bir yöntem olduğu kadar, egzersiz yapmanıza da olanak tanır.

Bununla birlikte kişisel araç kullanımını azaltmak daha önemli bir tasarruf olacaktır. Mümkün olduğu kadar toplu taşıma araçlarını tercih etmeniz hem doğayı korumak hem de tasarruf edip birikim yapmak için iyi bir tercih olabilir.

Kişisel Giderleri Dikkate Alın

Özellikle sigara ve alkol gibi hem zararlı hem de maddi durumunuza etki edebilecek alışkanlıkları mutlaka terk edin. Diğer yandan farklı kişisel giderleriniz için de her şeyi gözden geçirmeniz gerekebilir.

Küçük Harcamalar Önemsenmelidir

Esasen bir buzdolabı aldığınızda bunu belki de 15 ya da 20 yıl kullanabilirsiniz. Buna ödeyeceğiniz para büyük gözükse de, ihtiyacın karşılanması açısından büyük değildir. Ancak düzenli olarak küçük ve mecburi olmayan masraflar yapıyorsanız, bu harcamaların toplam tutarı sizin için daha ciddi bir israf olabilir. Bu yüzden büyük giderlerden ziyade küçük giderleri de mutlaka dikkate almanız gerekiyor.

Faiz Ödediğiniz Harcamaları Ortadan Kaldırın

Kredi veya kredi kartı kullanımı çok zor durumlarda mecburi olabilir. Ancak kredili ürünlerin uzun vadede sizin için ciddi birer zarar olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle kredi kartı ile alışveriş yapıyorsanız faize düşmeden mutlaka gününde ödemeye ve kredi kullanmamaya önem verin.

Evden Para Kazanmanın Yolları

Yoruma kapalı.