Pilot Nasıl Olunur? Pilot Maaşları Ne Kadar?

4

Günümüzde en popüler mesleklerden biri olması nedeniyle pilot nasıl olunur? Pilot maaşları ne kadar? Gibi sorulara sıklıkla cevap aranmaktadır. Tamamen kariyer odaklı bir meslek olması nedeniyle neredeyse herkesin hayalindeki meslek gruplarından biri pilotluk olarak öne çıkıyor. Prestij ve kariyeri bir arada sunmasının yanı sıra, yüksek maaş imkanları ve ekstra getirileri ile en iyi meslekler arasında pilotluk bulunuyor.

Pilot Kimdir, Ne İş Yapar?

Pilotlar havayolu taşımacılığında kıdemli olarak görev yapan ve uçak ya da helikopterlerin uçuşundan sorumlu teknik görevler olarak bilinirler. Ana pilot ve yardımcı pilot olarak havayolu taşıtlarının uçuşundan sorumlu kimselerdir.

Kendi aralarında çeşitli sınıflara ayrılsa da iki temel sınıf olan kişisel ve askeri pilotluk en fazla bilinenleridir. Hava yolu araçlarını uçurmakla görevli kişilerin öncelikle pilot lisansı almaları gerekiyor. Her ne kadar eğlenceli ve prestijli bir meslek olsa da, bu mesleğin zorluk ve sorumlulukları birçok meslek grubuna göre çok daha fazladır. Çünkü havayolu taşıtlarının uçuşu esnasında farklı faktörleri aynı anda değerlendirmek, mesleği icra edebilmek için büyük önem taşıyor.

Gerek uçuştan önce ve gerekse uçuş esnasında ya da sonrasında pilotlara düşen görev ve sorumluluklar bir hayli fazladır. Mesleği icra eden kişinin ruh halinin en sağlıklı seviyede olması ve yolcu güvenliğini gözetmesi büyük önem taşır. Her türlü hesaplamaları günümüz teknolojisi kolaylıkla yapabilir olmakla birlikte, pilotlarda bu hesaplamalara dahil olarak basit durumlarda inisiyatif alabilecek kabiliyete sahip olmalıdır. Diğer taraftan kabin ekibi ile sağlıklı bir diyalog kurma  becerisine sahip olmak da pilotlarda aranabilecek en önemli özelliklerden biridir.

Pilot Nasıl Olunur?

pilot nasil olunur pilot maaslari yz

Pilot nasıl olunur? Sorusuna cevap verirken gerek teknik, gerek eğitim ve gerekse sorumluluk bakımından bazı şartları karşılıyor olmak gerekir. Pilot olma şartları pilotluğun sınıfına göre çeşitli farklılıklar gösterebilirler. Hem teknik hem de fiziki detayları dikkate alacak olursak pilot nasıl olunur? Sorusuna verilebilecek cevaplar şunlardır;

  • Pilot olmak isteyen kişinin her şeyden önce çevresi ile iletişim kabiliyetinin yüksek olması gerekir.
  • El ve göz koordinasyon becerisinin yüksek düzeyde olması da pilot olma şartları arasındadır.
  • Takım halinde çalışma becerisi, mesleğin sorunsuz bir şekilde icra edilmesi için büyük önem taşıyor.
  • Kararsızlık bir pilot için en kötü özelliklerden biridir. Zor anlarda sağlıklı ve mantıklı karar verebilme yeteneği bir pilotta olmazsa olmaz özelliklerden biridir.
  • Stres altında çalışabilme yeteneğinin olması daha yine bir pilottan aranabilecek özelliklerden biridir.
  • Önemli kararları verebilecek kadar özgüven sahibi olmasının yanı sıra, iş ortamında katî bir disiplin ile hareket etmekte pilotlardan beklenen özelliklerden bazılarıdır.

Bu özellikler elbette ki pilot olmak için kesin şartlar değildir. Ancak pilot lisansı aldıktan sonra iş bulmak ve işi sorunsuz bir şekilde devam ettirmek için önem taşıyor. Şimdi pilot nasıl olunur? Sorusuna mesleğin sınıflarına göre cevap verecek olursak da şunlardan bahsedebiliriz;

Pilotaj Eğitimi

Pilotaj eğitimi özellikle sivil havacılıkta çalışmak isteyenler için verilen eğitimlerden biridir. Özel ve devlet okullarının pilotaj eğitimi veren bölümlerinde en az 4 yıl üniversite eğitimi almak gerekiyor.

Ülkemizde Antalya Bilim Üniversitesi, Nişantaşı Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Ankara Atılım Üniversitesi, İstanbul Okan Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi Ve Konya Karatay Üniversitesi pilotaj eğitimi veren üniversiteler olarak biliniyor. Ayrıca Girne Üniversitesi Ve Girne Amerikan Üniversitesi Kıbrıs’ta pilotaj eğitimi alabileceğiniz üniversitelerdir.

Bu bölümlerden mezun olan kişiler sivil havacılıkta gerekli staj eğitimlerini de tamamladıktan sonra yardımcı pilot olarak görev yapabilirler. Sonrasında ise kaptan pilot veya havacılıkta farklı görevlerde yer almaları mümkündür.

Askeri Pilotluk

Askeri pilotluk için öncelikle subay olmak gerekiyor. Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulundan mezun olmak, askeri pilotluğun temel şartlarından biridir. Üniversite tarafından düzenlenen sınavlarla seçilen öğrenciler, 4 yıllık üniversite eğitimi sonrasında askeri pilotluk için aday olabilirler.

Hava harp okulunu bitiren öğrenciler sonrasında ise pilotaj eğitimi alırlar. Askeri pilot da dair birçok eğitimin tamamlanmasının ardından pilot olmak mümkündür. Sivil havacılığa göre askeri pilot olmak dolayısıyla çok daha zordur.

Uçuş Lisansı Almak

Askeri pilotluk ve sivil havacılık için pilotaj eğitimleri dışında uçuş lisansı da alabilirsiniz. En az lise mezunu olan kişilerin alabileceği bu lisans sonrasında havacılık İngilizcesi yeterlilik sınavı gibi çeşitli sınavlara girmek gerekiyor.

Ücretli olan uçuş lisansı eğitimleri ardından havayolu şirketlerinde farklı alanlarda iş bulma imkanınız olabilir.

Pilot Maaşları Ne Kadar?

Pilot maaşları sivil ve askeri pilot maaşları şeklinde ayırt edilebilir. Burada kullanılan uçağın ve pilotun mesleki derecesi de maaşlara etki eden temel faktörlerdir. Askeri pilot maaşları 30.000 TL ile 45 bin TL arasında farklılık göstermektedir. Türk hava yolları ve diğer sivil havacılık alanlarında ise maaşlar daha yüksektir. Sivil havacılıktaki pilot maaşları 38.000 TL ile 130.000 TL arasındadır.

Aylık 10 Bin TL Maaş Alan Meslekler

Yoruma kapalı.