Pırasanın Faydaları

2

Kalp sağlığını desteklemesi ve bağışıklığı güçlendirmesi pırasanın faydaları arasında sayılabilecek en önemli sağlık etkileridir. Kardiyovasküler sağlık sisteminin korunmasında etkili kış sebzelerinden biri olan pırasa sağlıklı olduğu kadar düşük kalorisi nedeniyle de tercih ediliyor.

Birçok sebze yemeğinde olduğu gibi pırasa yemeklerinin kalorisi bir hayli düşüktür. Dolayısıyla da bir yandan sağlıklı beslenirken, diğer yandan formunuzu korumayı başarabilirsiniz.

Pırasanın Faydaları Nelerdir?

Birçok insanın severek tükettiği kış sebzelerinden biri olan pırasanın sağlığa faydaları arasında sayabileceğimiz birçok ayrıntı bulunuyor. Ancak yazımızın devamında bunlar arasında en önemli olanlarından bahsetmeye özen gösterdik.  Düşük kalorisi ve zengin besin değerleri ile uzmanların kesin tavsiyelerinden biri olan sebze, ülkemizde mutlak kültürümüzün de önemli bir parçası haline gelmiştir.

Merkezi sinir sisteminden göz sağlığına, hipertansiyon riskini azaltmasından sindirim sistemine kadar pırasanın birçok faydası bulunmaktadır. Yerel mutfağımızdaki önemli lezzetlerden biri olan pırasayı özellikle kış aylarında tüketmeniz bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur.

Osteoporozu Önlemeye Yardımcı Olur

Osteoporoz yani daha çok ileri yaşlarda görülen kemik erimesi gibi sorunların önlenmesinde pırasanın faydaları bulunuyor. Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olan pırasa, çocukluk yaşlarından itibaren düzenli olarak tüketildiğinde kemik sağlığını tehdit eden birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Aminoasit bakımından zengin olması ve güçlü antioksidanlar içermesi, kemiklerde görülebilecek hasarın önlenmesinde etkili rol oynayabilir.

Metabolizmayı Hızlandırır

Sağlıklı bir bedene sahip olmak için mutlaka ideal kiloda olmak gerekiyor. Aşırı kilolu kimselerde görülen birçok kronik rahatsızlığın önlenmesi için çeşitli çalışmalar yapılsa da henüz net sonuçlara ulaşılabilmiş değildir.

Sağlıklı kalabilmek için ideal kilonuza yakın olmanız gerekiyor. Aksi halde ölümcül kronik rahatsızlıklar başta olmak üzere birçok hastalıkla boğuşabilirsiniz. Metabolizmayı hızlandırmak ve sağlıklı tutmak için besleyici ancak kalorisi düşük besinlerin tüketilmesi önem taşıyor.

Bunlardan biri olan pırasa düzenli tüketildiği zaman birçok besin bileşiği vücuda alınmış olur. Aynı zamanda düşük kalori ile beslendiği için kilo problemi en aza iner.

Bağışıklığı Güçlendirir

Bağışıklığın güçlenmesinde pırasanın faydaları oldukça fazladır. Kış sebzesi olduğu için özellikle kış hastalıklarının görülmesini önleyici yapısı vardır. Antioksidanlar, minareler ve vitaminler kış aylarında görülebilecek enfeksiyon ve hastalıklara karşı vücut için kalkan görevi görür. Bu nedenle uzmanlar pırasanın mevsiminde tüketilmesinin önemli faydalarının olduğuna değiniyorlar.

Cilt Sağlığını Korur

Başta stres olmak üzere sağlıksız yaşam ve beslenme alışkanlıkları genç yaşlardan itibaren yaşlılık belirtilerinin artmasına neden olabilmektedir.

Pırasa a ve c vitamini gibi önemli vitaminlerin yanı sıra, antioksidanlar ve cilt sağlığını koruyabilecek diğer besin bileşikleri bakımından zengindir. Bu vesileyle cilt gözeneklerinin sıkılaşması ve cildin daha gergin kalmasına yardımcı olur. Güneşin cilt üzerindeki olumsuz etkilerini de önemli ölçüde azaltan pırasadaki bileşikler, erken yaşlılık belirtilerinin önlenmesinde etkilidir.

Stres ve Depresyona İyi Gelir

pirasanin faydalari

Yapılan tüm araştırmalar stres ve depresyon gibi ruhsal problemlerin, önemli sağlık sorunlarına neden olabileceğini gösteriyor. Dolayısıyla bunlarla başa çıkmak sadece ruhsal sağlık için değil aynı zamanda fiziksel sağlık için büyük önem taşır.

Pırasa gibi besin kaynakları mutluluk hormonlarının salgılanmasına neden olarak zihinsel bir rahatlama sunar. Sonuç olarak oksidatif stres ve depresyon etkileri vücutta daha az görülmeye başlanır.  Depresyon ve stresin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri düşünüldüğünde, bu faydaların oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Solunum Sistemi İçin Faydalıdır

Hava kirliliği ve kronik hastalıklara bağlı olarak görülebilecek solunum problemlerinin önlenmesinde pırasanın faydaları bulunuyor. Stres faktörüne iyi gelmesini de eklediğimiz zaman, solunum sistemi üzerindeki olumsuz etkileri kaldıracağına dair bilgi vermek mümkün olabilir.

Üst solunum yolu enfeksiyonları önlemek için de basit faydalarının olduğuna dair araştırmalar bulunuyor. Çocukluk ve ileri yaşlarda görülen astım semptomlarını azaltmak için, erken yaşlardan itibaren pırasa gibi sebzeler tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Kanser Riskini Azaltabilir

Henüz kesin sonuca ulaşmamakta birlikte piyasadaki bazı besin bileşiklerinin kanser riskini azaltabileceğine dair çalışmalar bulunuyor. Bu çalışmaları olumlu yönde değerlendirmek gerekir. Çünkü düzenli olarak pırasa tüketen kişilerin az veya hiç pırasa tüketmeyen kişilere göre kansere yakalanma risklerinin daha az olduğu görülmüştür. Bunun en önemli nedeni ise pırasada bulunan antioksidan besin bileşikleridir.

Antioksidanlar vücudun serbest radikallerle mücadele etmesi için en önemli besin kaynaklarıdır. Hücre hasarının artması neticesinde oluşan kanser riskini azaltmak için, pırasa gibi antioksidan içeren besinlerin tüketilmesi önem taşıyor.

Susam Yağının Faydaları

Yoruma kapalı.