Portakalın Faydaları

6

Kış aylarının en sağlıklı besinlerinden biri olan portakalın faydaları sayılamayacak kadar fazladır. Düzenli olarak portakal tüketmeniz halinde vücudun depolayamadığı vitaminlerden biri olan C vitamini ihtiyacınızın önemli bir kısmını karşılamış olursunuz.

Sindirim sistemine yardımcı olan portakalın en önemli faydası ise bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak tüm hastalık ve enfeksiyonlara karşı vücudu korumak anlamına geliyor.

Gerek antioksidanlar ve gerekse C vitamini içeriği başta olmak üzere bağışıklığı güçlendirecek birçok besin bileşiği, portakal da bol miktarda bulunmaktadır.

Portakalın Faydaları Nelerdir?

Uzmanlar özellikle kış aylarında düzenli bir şekilde portakal, mandalina, kivi ve limon gibi antioksidan ve C vitamini içeren besinlerin tüketilmesini tavsiye ediyorlar.

Vücut kış aylarında enfeksiyon ve hastalıklara karşı daha korunaksız olduğu için, bu eksikliği C vitamini ve antioksidan içeren besinler ile gidermek gerekir.

Ülkemizde bol miktarda ve kaliteli şekilde üretilen portakallar, bu besin bileşikleri bakımından önemli faydalar sağlar. Diyet lifleri bakımından da zengin olması nedeniyle, tok tutucu özellikler gösterir. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için de portakal tüketilmesi faydalıdır.

Portakalın bir diğer önemli faydası ise cilt ve saç sağlığını korumaya yardımcı olmasıdır. Genel olarak portakalın sağlığa faydaları hakkında öne çıkanlar şunlardır;

Metabolizma Hızını Arttırır

Sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmak ömrün uzamasına neden olur. Tüm organların hastalıklara yakalanmadan işleyişini sorunsuzca devam ettirmesi için metabolizma sağlığını korumak büyük önem taşıyor. Bunun için de antioksidanlar ve C vitamini içeriği hayati önem taşımaktadır. Antioksidanlar

Hücre Hasarını Önlemeye Yardımcı Olur

Vücudun serbest radikaller ile savaşmasında son derece önemlidir. Diğer taraftan C vitamini ve yine aynı şekilde metabolik dengenin korunması için gerekli olan başlıca vitaminlerden biridir. Diğer besin bileşikleri de dikkate alındığında metabolizma sağlığını genel manasıyla koruyucu etkiler gösterdiğini söyleyebiliriz.

Cilt ve Saç Sağlığı İçin Faydaları Bulunuyor

portakalin faydalari yz

Cilt hücrelerinin hasara uğramasını önlemek için portakalın faydaları vardır. Antioksidan içeriği hücre hasarını önlemesi ve cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.

C vitamini ise antioksidanların bu görevini destekleyici özellikleri gösterir. Erken yaşlılık belirtilerini azaltmaya ve hatta bu belirtilerin ortaya çıkmasını geciktirmeye yardımcı olmaktadır. Cilt lekelerinin giderilmesi ve güneşin cilt üzerindeki etkilerinin azaltılması için ihtiyaç duyulan en önemli besin bileşikleri portakalda bol miktarda vardır.

Magnezyum, kalsiyum, manganez, antioksidanlar ve C vitamini portakal da bulunan en önemli besin maddeleri olarak bilinmektedir. Dolayısıyla genel cilt sağlığınızı korumak ve daha güzel bir cilde sahip olmak için düzenli olarak tüketmeniz tavsiye edilir.

Diğer taraftan portakalın saçlar üzerinde de önemli faydaları bulunuyor. Saçları kuvvetlendirerek saç kırılmaları ve dökülmeleri önlemeye yardımcı olur. Saç derisinde meydana gelebilecek pullanma ve saçkıran gibi çeşitli sorunları da önlemek için etkili besinler arasındadır. Saçlara canlılık vermesi de C vitamininin en önemli özellikleri arasında yer alıyor. Portakal için adeta yaşlanma karşıtı meyvelerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Şeker Hastalığını Önlemeye Yardımcıdır

Sadece portakal değil tüm narenciye çeşitleri şeker hastalığının önlenmesinde etkilidir. Çünkü kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur. Dolayısıyla kan şekerinin kontrol altında tutulması şeker hastalığı yani diyabet görülme riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Düzenli olarak bol miktarda portakal tüketen kişilerin hiç veya daha az portakal tüketen kişilere göre şeker hastalığına yakalanma riskleri çok daha azdır.

Sağlıklı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Bazal metabolizma hızını artıran tüm besin kaynakları sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler için tavsiye edilir. Ayrıca egzersizler dışında da yağ yakımını desteklemesi bu besinleri öne çıkarır.

Düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız portakal gibi C vitamini içeren besinlerle yaptığınız egzersizleri daha fazla destekleyebilirsiniz. Sonuç olarak daha fazla kalori yakacağınız için ideal kilonuza ulaşmak oldukça kolay olacaktır. Aynı zamanda kilo verme sürecinde vücudun enerji ihtiyacını da sağlıklı bir şekilde karşılamak, portakal gibi meyvelerle mümkündür. böylece hem dinç hem de sağlıklı şekilde ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu koruması portakalın faydaları arasında sayılabilecek en önemli sağlık etkisidir. Güçlü bir bağışıklık sistemi sayesinde hastalık ve enfeksiyonlara yakalanma riskiniz azalır.

Kış mevsiminde görülebilecek yaygın hastalıkların ve enfeksiyonların, yüksek antioksidan ve C vitamini içeren besinler sayesinde görülme olasılığı da bir hayli düşmektedir.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları

 

Yoruma kapalı.