Sıfırdan Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Öneriler

2

Yeni bir iş kurmak ve başarılı olmak istiyorsanız, öncelikle sermaye ve risk stratejisini doğru izlemeniz gerekiyor. Sıfırdan kendi işini kurmak isteyenlere öneriler başlıklı bu yazınızda doğrudan tavsiyeler yerine uyarı niteliğinde birtakım bilgileri sizlerle paylaştık. Bu bilgilerin yapacağınız işe, risk durumuna ve maliyetine göre kısmen uygun olamayacağını da belirtmek gerekiyor.

Yeni bir iş kurmak için adım atıyorsanız, bazı hususları önemle dikkate almanız gerekiyor. Bunlar her ne kadar basit olsa da sürecin devamında sağlıklı ilerlemek için gereklidir.

Sıfırdan Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Öneriler Nelerdir?

Öneriler girişimci ve yatırım danışmanları tarafından sıklıkla paylaşılmıştır. Bunları yapacağınız işin konumuna göre doğru bir şekilde değerlendirmeniz, atacağınız adımların sağlıklı olmasına imkan tanıyacaktır.

Planlama Yapın

Gireceğiniz sektör ne olursa olsun tüm detayları dikkatli bir şekilde planlamak gerekiyor. Gerek maliyet, gerekse üretim detaylarının iyi bir şekilde planlanması size daha fazla kazandıracak detaylar arasındadır. Diğer taraftan risk ve pazar detaylarının da mutlaka dikkate alınması gerekiyor.

Oluşturacağınız iş planınız sayesinde alacağınız risk büyük olsa bile bu risklerden en verimli şekilde sıyrılmanız mümkün olacaktır. Plan oluştururken mutlaka opsiyonel olarak hareket etmekte gerekiyor. Karşınıza çıkabilecek zorlukları ve sorunları iyi bir şekilde değerlendirip, bunlar için farklı eylem planları oluşturabilirsiniz. Yapacağınız işe önceden karar vermemiş iseniz, iş planı oluşturmadan önce hangi sektörde başarılı olabileceğinizi doğru şekilde analiz etmeyi unutmayın.

Sektöre Yeni Bir Soluk Getirmeye Çalışın

Yatırım yapacağınız sermayeye tutarı ne olursa olsun sektöre yenilik katmaya çalışmak da, sıfırdan kendi işini kurmak isteyenlere öneriler arasında yer alıyor. Sektörünüz buna uygunsa herkesin yaptığı şeyleri yapmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine farklılıklar getirmeye çalışmak, atacağınız en önemli adımların başında geliyor. Girişimci olduğunuz sektörde yenilikçi anlayışla hareket etmek, size sürekli kazandıracak en önemli detaylar arasındadır.

Finansal Politikayı Belirleyin

Henüz işin başındayken hatta başlamadan finansal politikanızı doğru bir şekilde belirlemeniz gerekir. Bu sayede atacağınız adımları ve alabileceğiniz riskleri önceden kestirmek mümkün olur. Bu da sonuç olarak size daha büyük başarıların kapısını açar.

Resmi Prosedürleri İhmal Etmeyin

Yeni bir iş kurmak istiyorsanız, yasal prosedürleri mutlaka yerine getirin. Bunları yapmadan işe başlamak, yasal zeminde çeşitli sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu yüzden yasaların öngördüğü çerçevede tüm resmi işleri eksiksiz yapmanız kesinlikle tavsiye edilir.

Doğru Pazar Araştırması Yapın

sifirdan kendi isini kurmak isteyenlere oneriler yz
Sıfırdan kendi işini kurmak isteyenlere öneriler

Pazar araştırmasını doğru bir şekilde yapmak, sıfırdan kendi işini kurmak isteyenlere tavsiyeler arasında sıklıkla yer alır. Hakim olmadığınız bir pazara girmek veya herhangi bir araştırma yapmamak, alabileceğiniz en büyük risklerden biri olacaktır. Ortaya koyacağınız ürünler ne kadar kaliteli ve uygun fiyatlı olursa olsun, pazar araştırmasına girişmeden yapacağınız her iş sizi zarara uğratabilir.

Reklamlara Önem Verin

Günümüzde de Coca-Cola gibi dünya devi firmaların hala reklam yaptıklarını dikkate alırsak, reklamının önemini daha iyi anlayabiliriz. 7 yaşındaki bir çocuğun bile Coca-Cola markasından haberdar olması olmasına rağmen, firma tüm dünyada reklamlarını kesintisiz olarak sürdürüyor. İlk başta vereceğiniz reklamlar marka oluşturmak için önemlidir. Sonraki süreçte ise verilen reklamlar marka gücünü arttırmaya yönelik olmalıdır.

Yatırımcı Bulmayı İhmal Etmeyin

Doğru bir sektöre girdiğinize emin olup tüm planları yaptıysanız, kendinize ortak veya yatırımcı bulmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle yapacağınız güç birliği sizin daha kısa sürede sıçrama yapmanızı sağlayabilir.

Bayilik Vermeyi Planlayın

Tüm ülkede ya da yurt dışında tek başınıza hızla büyümeniz için ciddi bir maliyet gerekir. Ancak kendi markanızı oluşturarak bayilik sistemi üzerinde yoğunlaşmak, doğal tanıtım aracı olarak görülebilir. Ayrıca bayilerden elde edeceğiniz gelir, sizin büyük bir firma olmanıza imkan tanıyacaktır. Doğru ürünleri ürettiğinizi düşünüyorsanız ve markalaşma sürecini tamamladıysanız, son aşama olarak bayilik verme sürecini başlatabilirsiniz.

Personel Seçimine Dikkat Edin

Bir firma için en fazla dikkate alınması gereken şeylerden biri hiç şüphesiz ki doğru personeller ile çalışmaktır. Yanlış iş arkadaşları seçmeniz, firma gücünüzü istediğiniz gibi yansıtmanıza engel olacaktır. Ayrıca çalışma verimliliğinin yüksek olması için de doğru kişilerle çalışmak büyük önem taşıyor. Tüm bunların yanı sıra çalışanlarınızın da doğru firmayı tercih ettiklerini hissetmeleri gerekir. Bu da ancak çalışan memnuniyetine yönelik atılacak adımlarla mümkündür.

Az Sermaye İle Yapılabilecek Karlı İş Fikirleri

Yoruma kapalı.