Sosyal Medya Fenomeni Olmak İsteyenlere Öneriler

0

Sosyal medyada fenomen olmak istiyorsanız, sosyal medya fenomeni olmak isteyenlere öneriler arasında verdiğimiz detayları dikkate almanız faydalı olacaktır. Genel olarak bir çoğunuzun bildiği bu detayları bir bütün halinde değerlendirdiğiniz zaman, fenomenlik yolunda atacağınız ilk adımları daha sağlam bir şekilde atabilirsiniz.

Sosyal Medya Fenomeni Olmak İsteyenlere Öneriler Nelerdir?

Sosyal medya sitelerinden hangisi olursa olsun buralarda popüler olmak bazen büyük bir maddi kazanç bazen ise şöhretin kapılarını sizin için açabilir. Hatta hem maddi kazanç hem de şöhret sahibi olan birçok sosyal medya fenomeni de bulunuyor.

Sosyal medya siteleri hızlı içerik tüketim platformları olduğu için, bu platformlarda sürekli içerik üretilmesi büyük önem taşıyor. Popüler olmak için atılacak adımların doğru olması da, geleceğin inşasında oldukça önemlidir. İşte sosyal medya fenomeni olmak isteyenlere öneriler

Yayın Konseptinize Karar verin

Her şeyden önce hangi konseptte yayın yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Bu kararı verirken süreklilik arz edebileceğiniz konulara yönelmeniz de ayrıca önemlidir. Birkaç yıl sonra kısır kalabilecek konulara yönelmeniz, hedef kitlenizin önemli bir kısmını kaybetmenize neden olabilir.

Dolayısıyla da birkaç yıllık emeğinizin önemli bir kısmı boşa gidecektir. Bu yüzden öncelikle süreklilik gösterebileceğiniz ve az da olsa bilgi sahibi olduğunuz konularda yayın yapmayı tercih etmeniz gerekiyor. Örneğin sadece belirli bir siyasi kesime hitap eden bir hesap oluşturabilir veya sadece sokak röportajları yapabilirsiniz. Tercihiniz ne olursa olsun sürdürebilirlik konusunda sıkıntı yaşamayacağınızdan emin olmanız gerekiyor.

Platform Tercihini Doğru Yapın

Platform tercihini doğru yapmak da sosyal medya fenomeni olmak isteyenlere öneriler arasındaki en önemli kriterlerden biridir. Hedef kitlenizin daha yoğun olarak zaman geçirdiği sosyal medya platformlarında var olmak önceliğiniz olmalıdır.

Zaten bir sosyal medya fenomeni olmak istiyorsanız, ana sosyal medya sitesinin dışında diğer sosyal medya sitelerinde de varlığınızı göstermeniz gerekiyor. Örneğin sadece genç kesme hitap ediyorsanız, Instagram ve TikTok bunun için en iyi seçenekler olarak düşünülebilir. Bunlar ana seçenekler olurken, Facebook ve Twitter gibi diğer sosyal medya siteleri de bunlara ek olarak değerlendirilmelidir. Böylelikle ağırlığınızı Instagram ve TikTok gibi mecralara verirken, diğer sosyal medya siteleri ile de marka gücünüzü destekleyebilirsiniz.

Kaliteli İçerikler Üretin

Kalitenizi her şekilde göstermek için profil ve kapak fotoğrafınız da dahil olmak üzere, tüm görselleri son derece kaliteli hazırlamanız gerekir. Video içerikler paylaşıyorsanız bu içeriklerin de mutlaka ses ve görüntü kalitesine önem vermek gerekiyor.

Sosyal mecralarda benzer konseptlerde yayın yapan birçok insan olduğunu unutmayın. Bu platformlarda tek olmadığınız için, kaliteyi maksimum seviyede tutmanız gerekiyor.

Özgünlük ve Yaratıcılık

sosyal medya fenomeni olmak isteyenlere oneriler yz

Başkalarının yapmış olduğu yayınları yeniden çekerek insanlara sunmanız, uzun vadede büyük işler yapmanızı engelleyebilir. Ancak kendi yaratıcılığınızı ortaya koyarak yeni bir şeyler üretmeniz, sizin popüler olma yolunda sıçrama yapmanızı sağlar.

Sosyal medyada önemli olan bir başka detay ise özgünlük kavramıdır. Yine kopya ve benzer içerikler paylaşmak yerine, sıklıkla özgün içerikler paylaşmaya önem vermeniz gerekiyor.

Güncellik

İnternette güncellik kavramını iki şekilde tanımlamak gerekir. Bunlardan biri güncel konulara değinmek olurken, bir diğeri ise hesap güncelliğidir. Yani bir yandan güncel konular hakkında paylaşımlar yaparak daha fazla etkileşim alırken, diğer yandan ise hesabınızdan düzenli aralıklarla paylaşımlar yapmak gerekiyor.

Sosyal medya hesabınızdan birkaç günde birçok paylaşım yapıp bir hafta hiç paylaşım yapmamak negatif izlenim bırakır. Dolayısıyla yapmanız gereken paylaşımları bir ya da birkaç güne sığdırmak yerine, süreklilik arz edecek şekilde devam ettirmek olmalıdır.

Sunum Şekli

Çok uzun paylaşımlar yerine kısa ve akılda kalıcı paylaşımlara önem verin. Etkileyici ancak kısa paylaşımlar yapmak sosyal medya fenomeni olmak isteyenlere öneriler arasında uzmanların tavsiyelerinden biridir. Diğer taraftan YouTube gibi sosyal medya sitelerinde paylaşılan videoların başlık ve açıklama kısımlarına da önem vermek gerekiyor.

Başlıkların konuya değinen çok kısa ancak şık ve dikkat çekici olması, daha fazla etkileşim sağlar. Açıklama kısımlarında ise mutlaka video içeriği hakkında bilgi vererek anahtar kelimeler kullanmanız gerekir. Instagram ve Facebook gibi sosyal medya sitelerinde ise sadece metin paylaşımlar yerine, yazılarınızı mutlaka görsel paylaşımlar ile desteklemeye özen gösterin. Gerekirse görsellerin üzerine insanların dikkatini çekebilecek yazılar da yazabilirsiniz.

Etiket Kullanın

Sosyal medya sitelerinde etiket kullanımı hala eskisi gibi önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kullanılan etiketlerin paylaşılan içerikle alakalı olmasıdır. Alakasız içerikler paylaşmanız insanlara itici geleceğinden, uzun vadede kaybınız fazla olacaktır.

Mutlaka Sabırlı Olun

Her işin ve başarının temelinde sabır vardır. Sabretmeden bir şeyleri elde etmek fazla mümkün değildir. Bu yüzden özellikle hızlı içerik tüketim platformları olan sosyal medya sitelerinde sabırlı olmak da büyük önem taşıyor. Yukarıdaki adımları dikkate alarak sabrettiğiniz zaman, başarılarının yavaş yavaş geldiğini göreceksiniz.

Sosyal Medyadan Para Kazanmanın Yolları

 

Yoruma kapalı.