Susam Yağının Faydaları

2

Genellikle cilt ve saç sağlığı üzerindeki etkileri bilinse de susam yağının faydaları fiziksel sağlık üzerinde de oldukça fazladır. Düzenli olarak kullanıldığı zaman doymamış yağlar bakımından zengin olan susam yağının serbest radikallere karşı etkili olduğu da biliniyor. Bununla birlikte bağırsak hareketlerine yardımcı olması, diyabeti önlemesi ve kan basıncını düşürmesi gibi çeşitli etkileri bulunmaktadır.

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Diş ve diş eti sağlığının korunmasında susam yağının sağlığa faydaları bulunuyor. Depresyon ve stres gibi zihinsel problemlere iyi geldiği bilinen susam yağı, yaşlanmayı geciktirici etkileriyle de dikkat çekmektedir. Özellikle güneşin olumsuz etkilerinden cildi koruması ve gözler üzerindeki olumlu etkileri yıllardır bilinmektedir.

Saçların canlılık kazanması ve saç dökülmelerini önlemeye yardımcı olmasının yanı sıra, kalp sağlığını korumak için de etkili bitkisel yağlar arasında bulunmaktadır. Susam yağının sağlığa faydaları arasında sayılabilecek birçok sağlık etkisi bulunuyor. Ancak bunlar arasında en önemlileri şunlardır;

Artrite Yardımcı Olur

Kan damarlarını, sinirleri ve bağ dokusunu korumak için bakır besin bileşiği önemlidir. Bakır aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasına da yardımcı olmaktadır. Anti inflamatuar minerallerden biri olan bakırın artrite bağlı olarak görülebilecek ağrıların hafiflemesinde de etkileri olduğu bilinmektedir.

Susam doğrudan çeşitli şekillerde tüketilebileceği gibi, susam yağının da yemeklerle birlikte tüketilmesi eklemleri ve kemikleri güçlendirir. Çünkü içeriğinde bakır dışında çinko, magnezyum ve kalsiyum gibi kemik ve kas sağlığını koruyabilecek birçok besin bileşiği bulunuyor.

Hücre Hasarını Önlemeye Yardımcı Olur

Çevresel faktörlere bağlı olarak serbest radikaller vücudumuzda ciddi hasarlara neden olabilir. Hücre hasarı ileri seviyede kanser gibi ölümcül hastalıklara sebep olabilmektedir. DNA yapısını bozmaya yönelik saldırıların başlıca sorumlusu olarak serbest radikaller gösterilebilir. Onlarla mücadele etmenin en iyi yolu ise şüphesiz ki antioksidan içerikli besinler tüketmektir.

Susam yağı da güçlü antioksidan özellikler taşıdığı için hücre hasarını önleme konusunda etkilidir. Dolayısıyla da kanser riski susam yağı tüketen kişilerde daha az görülmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan birçok çalışmada susam ve susam yağının hücre hasarını önleyebileceğine dair sonuçlara ulaşılmıştır.

Saç Sağlığına Fayda Sunar

susam yaginin faydalari yz

E ve b vitamini zengini olan susam yağı aynı zamanda fosfor, bakır, kalsiyum ve magnezyum gibi besin bileşiklerin de bol miktarda içerir. Saç bakım rutinine susam yağını dahil ettiğiniz zaman, düzenli kullandığınızda değişimi kısa sürede görmeye başlayabilirsiniz. Besleyici özellikleri saçların dolgun ve parlak görünmesine yardımcı olur. Gün geçtikçe güçlenen saçlarda dökülme ve kırılmalar daha az yaşanmaya başlayacaktır.

Kardiyovasküler Sağlık İçin Faydaları Bulunuyor

İçermiş olduğu doymamış yağ asitleri, kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Önemli kalp hastalıklarının görülme olasılığı düşeceği gibi, mevcut kalp hastalıkları etkileri de azalır.

Felç gibi diğer kardiyovasküler sağlık sorunlarının görülme olasılığı da susam yağı sayesinde düşmektedir. Kardiyovasküler sisteme karşı faydalı olmasının bir diğer sebebi ise, kötü kolesterolü ve yüksek tansiyonu dengelemek için etkili olmasıdır.

Bağırsak Hareketlerini Artırmaya Yardımcıdır

Bağırsak hareketlerini ve sağlıklı bağırsak bakterilerini artırması da susam yağının faydaları arasında sayılabilir. Kabızlık gibi sıklıkla birçok insanı etkileyen sindirim sistemi problemleri için son derece faydalı olduğu biliniyor.

Susam tohumlarından elde edilen yağlar kabızlık ve diğer sindirim sistemi rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini artırdığı için sindirilen besinlerin işe yaramayan kısımlarını hızlı bir şekilde dışarı atmaya etki eder.

Kan Basıncını Düşürür

Geçmiş yıllardan beri yemeklerde sıklıkla kullanılmasının temel nedenlerinden biri, diyabet gibi hastalıklara iyi gelmesidir. Kan basıncının artmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek yüksek tansiyon problemi başta şeker hastalığı ve kalp rahatsızlıklarına neden olabilir.

Yapılan bir araştırmada susam yağının yüksek tansiyonu azaltabileceği ve tansiyonun etkilerini ortadan kaldırabileceğini gösteriyor. Her ne kadar tek başına yeterli olmasa da düzenli tüketildiğinde kan basıncının düşmesinde önemli rol oynamaktadır.

Ruh Halini İyileştirir

Stres ve kaygı gibi ruhsal problemlerin iyileşmesinde susam yağının faydaları bulunuyor. Beyindeki serotonin seviyelerinin dengede tutulması stres ve depresyonun azalması için faydalıdır. Yaşlılıkta meydana gelen önemli ruhsal sorunların önlenmesi için de, erken yaşlardan itibaren susam yağı tüketilmesine önem verilmesi gerekir.

Cilt Sağlığını Korumaya Yardımcıdır

Cildin yaşlanma hızını azaltıcı özellikleri bulunuyor. Antioksidan bileşiklere sahip olması, cildin olduğundan daha genç görünmesine yardımcı olur. Ayrıca e vitamini gibi önemli cilt vitaminleri de susam yağında bulunmaktadır.

Güneşin etkilerine karşı koruyucu olması, erken yaşlılık belirtilerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Gergin ve canlı görünen bir cilde sahip olmak istiyorsanız doğrudan susam yağını cildinize sürebilir veya yemeklerinin içerisinde tüketebilirsiniz.

Yeşil Çayın Faydaları

Yoruma kapalı.