Üniversite Öğrencileri İçin Para Kazanma Yolları

3

Üniversite öğrencileri için para kazanma yolları başlıklı bu yazımızda, bir yandan eğitimini devam ettirirken bir yandan ise genel masraflarını karşılamak isteyenler için yapılabilecek işlerin neler olduğuna değindik. Eğitim hayatınızı aksatmadan bir öğrenci olarak sizi tatmin edebilecek seviyede gelir elde edebilirsiniz.

Üstelik bu işlerin bir kısmını evinizden çıkmadan yapabilir olmanız, eğitiminize ayrı bir katkı sağlayacaktır. Hem hızlı hem de pratik bir şekilde bu yöntemleri uygulayarak gelir elde edebilirsiniz.

Üniversite Öğrencileri İçin Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Aslında bahsedeceğimiz işlerin bazıları sadece üniversite öğrencileri için değil, lise öğrencilerinin de yapabileceği işlerdir. Bu işlere yönelik belirli bir rutin çerçevesinde çalışmanız halinde, en azından masraflarınızın önemli bir kısmını karşılamanız mümkündür.

Sosyal Medya Yöneticiliği

Özellikle genç olup da zamanının bir kısmını sosyal medya sitelerinde geçirmeyen kişi sayısı oldukça azdır. Bir yandan sosyal medyanın eğlenceli yönlerini keşfederken diğer yandan buralardan gelir elde edebilirsiniz.

Sosyal medyaya yöneticiliği, herhangi bir kişi veya markanın profil ya da sayfalarını yönetmekten ibarettir. Gelen mesajlara cevap vermek, yapılan yorumlara dönüş sağlamak veya anlaşmanıza göre çeşitli paylaşımlar yapmak bu işin bir parçasıdır.

Her ne kadar bir sosyal medya yönetimi işinden tatmin edici tutarlar kazanamazsanız bile, birkaç hesabı yönetmeniz halinde çok rahatlıkla genel eğitim masraflarınızı çıkarabilirsiniz. Üstelik bunun için çok uzun zaman harcamanız gerekmiyor.

İçerik Yazarlığı Yapmak

İçerik yazarlığı yapmakta öğrenciler için öğrenciler para kazanmanın yolları arasında sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biridir. Web sitelerine içerikler hazırlayarak buradan güzel gelir elde edebilirsiniz.

Ortalama 400 kelime olan bir makalenin fiyatı 10 TL civarındadır. Günde 6 veya 7 tane içerik hazırladığınız zaman aylık ortalama 2000 TL kazanabilirsiniz. Bu da eğitiminizi aksatmadan sizin için yeterli bir tutar olacaktır.

Bunun için Google gibi arama motorlarına “webmaster forumları “şeklinde arama yapıp bu forum sitelerine üye olmanız gerekir. Ya da SEO danışmanları tarafından kullanılan internet sitelerinin yorum kısmına, içerik yazarlığı yapabileceğinizi belirtebilirsiniz.

Doğrudan iletişim kurmak için varsa SEO danışmanlığı yapan firmaların telefonlarını arayabilir ya da mail atabilirsiniz. Ortalama 400 kelimelik bir içeriği yaklaşık olarak 30 dakikalık bir süre içerisinde yapabilirsiniz. Bunun için web sitemizde bulunan SEO uyumlu makale yazma kuralları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

E-Kitap Yazarlığı

universite ogrencileri icin para kazanma yollari yz
Üniversite öğrencileri için para kazanma yolları

Herhangi bir konuda e-kitap yazarlığı yapmak, yazdığınız içeriğe bağlı olarak size para kazandırabilir. Özellikle herhangi bir şeyin eğitimini kapsayan e-kitap tarzındaki ürünler size daha fazla getiri sağlayacaktır. Örneğin web tasarım hakkında bilginiz varsa bununla ilgili genel bilgiler veren bir e-kitap oluşturabilirsiniz.

Bu tarz kitapları özellikle webmaster forumları üzerinden satabilirsiniz. Diğer yandan roman ya da şiir gibi farklı kitaplarda yazmanız mümkündür. Ancak daha çok eğitime yönelik kitapların gelir getirdiğini de hemen belirtelim.

Stoksuz Satış Yöntemi

Stoksuz satış yöntemi üniversite öğrencileri için para kazanma yolları arasında karlı bir iş olarak kabul edilebilir. Burada sizin ticari zekanız, harcayacağınız zaman ve gayretiniz önemlidir. Elbette ki doğru ürün veya hizmetin satışını yapmak da büyük önem taşıyor. Bu işi yapmak için herhangi bir sermaye koymanıza gerek bulunmuyor. Başkasının ürün ya da hizmetlerinin satışını sosyal medya gibi çeşitli platformlar üzerinden satarak, satış başına gelir sağlamanız mümkün olur.

Özel Ders Verebilirsiniz

Kendi branşınızda iyi olduğunuz dersler için lise öğrencilerine özel dersler verebilirsiniz. Bu da ayıracağınız zaman ve özel ders vereceğiniz kişi sayısına göre sizin için iyi bir kazanç kapısı olacaktır.

Birçok ebeveyn özellikle üniversite öğrencilerinin kazanç sağlaması için özel hoca ihtiyaçlarını üniversite öğrencilerinden tercih ediyorlar. Bunun için çeşitli ilanlar verebilir ve bulunduğunuz şehirde hatta size yakın konumdaki lise öğrencilerine özel dersler verebilirsiniz.

Web Sitesi ya da Youtube Kanalı Açabilirsiniz

Web sitesi ve YouTube kanalı açtığınızda üzerine ciddi bir şekilde gitmeniz halinde güzel kazançlar elde etmek mümkün olabilir. Ancak bunun bir anda gerçekleşmeyeceğini de hemen belirtelim. Bu tip işlerde biraz zaman ayırıp özgün içerikler üreterek güncelliğe önem vermeniz halinde kazanç elde etmeniz mümkün hale gelecektir.

Oyun Arkadaşlığı Yapmak

Birkaç saatliğine işi olan anne babaların çocuklarına oyun arkadaşlığı yapabilirsiniz. Burada en önemli faktörün güven olduğunu unutmayın. Bu yüzden öncelikle yakın çevrenizden bu işi yaptığınızı belirterek yardım alabilirsiniz.

Komşularınızdan ve tanışmış olduğunuz insanlardan oyun arkadaşlığı yaptığınızı belirterek yardım almanız mümkündür. Birkaç saatliğine insanlar size çocuğunu emanet ederek ödeme yapabilir.

 

Yoruma kapalı.