Yeşil Çayın Faydaları

1

Kilo vermeye yardımcı olması ve bağışıklığı güçlendirmesi yeşil çayın faydaları arasında sayılabilecek en önemli etkilerdir. Ancak bunların dışında cilt sağlığı üzerindeki etkileri, antioksidan özellikleri ile kansere karşı koruyucu olması gibi çeşitli sağlık faydaları da bulunmaktadır. Düzenli olarak yeşil çay tüketmenin sağlık üzerindeki önemli etkileri birçok bilimsel çalışma sonucunda kanıtlanmıştır.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Günümüzde siyah çay içmek sıradan bir alışkanlık olsa da, ülkemizde yeşil çay tüketimi henüz istenilen seviyede değildir. Siyah çayının faydaları bulunsa da yeşil çayın sağlığa faydaları siyah çaya nazaran biraz daha fazladır. Bu yüzden düzenli olarak tüketilmesi gereken ve tavsiye edilen içeceklerden biridir. Yeşil çayının sağlığa faydaları arasında sayılabilecek en önemli etkiler şunlardır;

Sindirim Sistemini Güçlendirir

Sindirim sisteminin sağlığını korumak için yeşil çay ideal içeceklerden biridir. Metabolizma hızına etki etmesi nedeniyle kalori yakımını destekleyen yeşil çay, bağırsaklarını temizlenmesi ve sağlıklı bağırsak bakterilerinin artmasına yardımcı olur. Aynı zamanda reflü problemini önleyebilecek besin bileşikleri ile dikkat çekmektedir. Besinlerin sindirim sistemindeki akışını destekleyen çay içerisindeki enzimler, mide kalkanını koruyucu özellikler de taşımaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri yine yeşil çayın faydaları arasında en dikkat çekenlerden biridir. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak istiyorsanız düzenli olarak yeşil çay tüketebilirsiniz.

Bakteriyel enfeksiyonlar dışında viral enfeksiyonlar için de önemli faydalarının olduğu bilinmektedir. Kronik hastalıklara karşı koruyucu etkiler gösteren yeşil çay düzenli olarak tüketildiği zaman özellikle kış hastalıklarına karşı daha kalkan görevi görür.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Egzersizler dışında kilo vermenin doğal ve doğru bir yolunu arıyorsanız düzenli olarak yeşil çay tüketmeniz gerekir. Otantik çaylar arasında kilo vermeyi destekleyen etkilerinin olduğu kanıtlanmıştır.

Antioksidan içeriğinin dışında bazal metabolizma hızını arttıracak kombinasyonlara sahip olan yeşil çay, ideal kiloya ulaşmak isteyenlerin sıklıkla tükettiği içecekler arasında yer alıyor.

Kalp Hastalıklarını Önlemeye Yardımcı Olur

yesil cayin faydalari yz
Yeşil çayın faydaları

Günlük beslenme rutini sonucunda vücudumuza çok miktarda kötü kolesterol girer. Yeşil çay gibi içecekler ise kötü kolesterolün vücut üzerindeki etkilerini azaltır. Dolayısıyla daha kalp hastalıklarının görülme riski en aza inmektedir. Mümkün olduğu kadar ilave şeker kullanmadan yeşil çay tükettiğiniz zaman kalp hastalıklarının görülme riski önemli ölçüde azalabilir.

Zihinsel Ve Bedensel Performansı Artırır

Kaygı ve stres gibi problemleri önlemek için yeşil çayın sağlığa faydaları bulunuyor. Günde 1 veya 2 fincan yeşil çay tüketmenin zihinsel performansı artırdığına dair çalışmalar bulunuyor.

Doğal amino asit içeriği bakımından zengin olan bu bitkisel çay, zihnin rahatlayıp sakinleşmesine yardımcı olur. Merkezi sinir sisteminin düzenli olarak çalışmasında faydaları olduğu gibi, hafızayı kuvvetlendirici etkileri de bulunmaktadır.

Cilt Sağlığına İyi Gelir

İçermiş olduğu antioksidanlar cilt sağlığının korunmasında önemli rol oynar. Ayrıca diğer mineral ve vitaminler yine cildin genç ve güzel kalmasına yardımcı olmaktadır.

Erken yaşlılık belirtilerinin azaltılmasında yeşil çayın ciddi etkilerinin olduğuna dair birçok bilimsel sonuç bulunmaktadır. Cilt gözeneklerinin sıkılaştırılması, kırışıklıkların azaltılması ve daha canlı bir cilt için faydalı olması, yeşil çayın cilde faydaları arasında sayılabilmektedir.

Kemikleri Güçlendirir

2018 yılında yapılan bir takım araştırmalara göre yeşil çay tüketen kişilerin kemik sağlığının daha iyi olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Elbette ki diğer besin kaynaklarının tüketilmesi de kemik sağlığının etkilerine korunmasına yardımcı olur.

Düzenli yeşil çay tüketenlerin hiç yeşil çay tüketmeyen kişilere göre daha güçlü kemik yapılarına sahip oldukları görülmüştür. Kemiklerin güçlü olması kaslarının birbirine sağlıklı bir şekilde bağlanması ve dolayısıyla genel sağlığın korunması için de önemlidir.

Saç Sağlığı İçin Faydalıdır

Oksidatif stres gibi nedenlere bağlı olarak meydana gelebilecek saç dökülmeleri için yeşil çayı faydalı bir içecektir. Saç derisinin zayıf kalmasına bağlı olarak incelen veya dökülen saçları kuvvetlendirmek için düzenli tüketebileceğiniz içecekler arasında yer alıyor. Diğer yandan saçlara canlılık ve hacim kazandırması da yeşil çayın faydaları arasındadır.

Kansere İyi Gelir

Kansere sebep olan en temel faktörlerden biri olan stres ve serbest radikallerle mücadele etmek için etkilerinin olduğu biliniyor. Dolayısıyla antioksidan özelliklere sahip olan besinlerin kansere karşı koruyucu oldukları bilinmektedir. Bu nedenle düzenli olarak yeşil çay gibi antioksidan içeren besin içeriklerinin tüketilmesi halinde, kanser riskini en aza indirebilirsiniz.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

Yoruma kapalı.